Farby do włosów pochodzą ze starożytnego Egiptu i Grecji. Kiedyś nie było tak łatwo o jasne kolory włosów. Próbowali go uzyskać z barwnika pochodzenia roślinnego oraz farby otrzymywane z soli różnych metali, a włosy rozjaśniono na słońcu.

Od 1861 roku rozwinęła się produkcja barwników bezpośrednich i utleniających. Niestety pierwsze farby bardzo podrażniały skórę głowy i zakazano ich stosowania, dopiero w XX wieku opracowano w pełni dobrą farbę i są one stosowane do dziś.

Preparaty do koloryzacji są stosowane nie tylko do farbowania siwych włosów, a także do nadawaniu włosom efektownych odcieni lub zmiany naturalnego zabarwienia. Można rozróżnić farby roślinne i syntetyczne ze względu na źródło pozyskiwania barwników.

Farby roślinne są pozyskiwane z różnych części roślin np. kory, liści, korzeni, łodyg. Najbardziej popularne są henna i reng.

Henna jest pozyskiwana z krzewu o nazwie lawson. W zależności od początkowej barwie i pH można uzyskać różne odcienie.

Reng to sproszkowane liście Indygowca srebrzystego, dając niebieską barwę. Można je łączyć z henną , wtedy możemy uzyskać blond, ciemny blond i brąz. Aby przyciemnić włosy dodaje się liści i łupin orzecha włoskiego, kory dębu lub galasówek dębowych zawierających duże ilości garbników. Można także uzyskać odcień fioletu za dodatkiem liści szałwii lub purpurowo- czerwone za pośrednictwem korzeni marzanny.

Po zastosowaniu tego typu farb można rozjaśnić włosy o 2 tony.

Farby syntetyczne zawierają pigmenty, barwniki bezpośrednie lub pośrednie. W zależności od rodzaju barwnika można uzyskać różne efekty o różnej trwałości.

Można wyróżnić:

– farby tymczasowe

– farby półtrwałe

– farby trwałe

Farby tymczasowe zawierają pigmenty organiczne lub nieorganiczne, które oblepiają włos z zewnątrz i pozostawiają na łuskach do pierwszego mycia. Zmieniają tylko trochę kolor włosów. Są to np. barwne lakiery, pomady  i brylantyny.

Farby tymczasowe zawierają:

– pigmenty: oblepiające włosy

– polimery syntetyczne: nadają włosom połysk i tworzą powłokę ochronną , zabezpieczającą przed ścieraniem pigmentów

– środki powierzchniowe czynne: ułatwiające zmycie preparatu z włosów i uzyskanie odpowiedniej konsystencji

– wodę i alkohole będące rozpuszczalnikiem pigmentów

Farby półtrwałe zawierają barwniki bezpośrednie, które w zależności od struktury włosów osadzając się we wnętrzu lub na łusce włosowej. Są to barwniki, które barwią bez udziału chemii. Służą do odświeżenia , tonowania koloru włosów, kiedy nie trzeba farbować odrostów. Kolor niestety utrzymuje się tylko do kilku myć.

Farby takie mają formę jednoskładnikowych produktów, nie zawierają silnie działających utleniaczy i substancji alkalizujących. Efekt barwienia tymi środkami zależą od koloru wyjściowego i stanu włosów, ponieważ czym bardziej włosy są porowate tym mocniej barwnik wnika w nie i równomiernie się wypłukuje.

Efektywność barwienia włosów barwnikami  bezpośrednio można zwiększyć przez: 

– zastosowanie stężonych barwników bezpośrednich

– zastosowanie odpowiednich rozpuszczalników, które ułatwiają wnikanie barwników

– dodanie środków spęczniających włosy

Farby półtrwałe występują w formie roztworów lub emulsji spłukiwanych z włosów np. płukanek czy szamponów.

Odrębną całkiem grupę farb półtrwałych stanowią preparaty zawierające: barwniki bezpośrednie i barwniki utleniające wymagające zastosowanie słabych oksydantów. W skład tych preparatów wchodzi nadtlenek wodoru o stężeniu %. Stosuje się je do:

kolory– nadanie włosom modnych odcieni

– tonowanie zażółconego odcienia włosów po rozjaśnianiu

-przyciemnianie włosów o 1-2 tony

– zmiany odcienia włosów na tym samym poziomie

Takie preparaty zawierają: 

– barwniki pośrednie, nadające włosom barwę

– barwniki bezpośrednie, które nadają włosom odcień

– środki pielęgnujące- hydrolizaty protein

– środki powierzchniowo czynne

– słabe środki o działaniu alkalizującym

Podczas barwienia półtrwałego preparatami oksydancyjnymi  barwniki pośrednie i modyfikatory barwy wnikają głęboko od wnętrza włosa. Proces zachodzi szybciej dzięki słabemu środkami alkalizującymi. Równocześnie z barwnikami wnikają głęboko z nadtlenkiem wodoru. Wewnątrz włosa barwnik pośredni łączy się z modyfikatorami i tworzy związek , który jest utleniany tlenem powstającym w wyniku rozkładu nadtlenku wodoru. Barwniki bezpośrednie osadzają się na powierzchni i pogłębiają barwę. W wyniku działania preparatów można uzyskać wiele ciekawych odcieni.

Preparaty takie nie osłabiają włosów i nie niszczą struktur białkowych. Tę metodą nie można natomiast uzyskać odcieni jaśniejszych od wyjściowego koloru włosów.

Farby trwałe zawierają barwniki pośrednie, czyli takie które są wytwarzane podczas farbowania włosów. Kolor uzyskany w wyniku ich działania jest długotrwały, a wprowadzone w ten sposób barwniki nie wnikają się z włosów podczas mycia.

Farby takie zawierają dwa składniki:

– środek alkalizujący zawierający barwniki

– utleniacz wywołujący barwę

Składniki miesza się bezpośrednio przed użyciem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments