Przetłuszczające się włosy są trudne do utrzymania w dobrej kondycji. Temu problemowi często towarzyszą inne problemy dermatologiczne, np. łupież lub świąd. Kobiety, które borykają się z przetłuszczającymi się włosami sięgają po mocno oczyszczające szampony z nadzieją, że przedłuży to świeżość włosów. Niestety, skutki są odwrotne do zamierzonych, bo takie szampony nasilają problem. Jaka powinna być pielęgnacja włosów przetłuszczających się? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Przetłuszczanie się włosów może mieć kilka przyczyn. Proces przetłuszczania skóry głowy jest efektem nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły, które znajdują się na skalpie. Zrównoważona produkcja łoju ma za zadanie ochrony włosów przed przesuszeniem i łamaniem się, co jednak zrobić, gdy po umyciu włosy wyglądają tragicznie już po kilku godzinach? Najpierw należy spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu. Jeśli dermatolog wykluczy np. łojotokowe zapalenie skóry czy AZS, być może „winna” jest genetyka. Nadmierna produkcja łoju ma miejsce także w okresie dojrzewania, bardzo często występując z chorobami skóry – trądzikiem na twarzy, szyi, dekolcie czy nawet całym tułowiu. Inne powody nadmiernego przetłuszczania się włosów mogą leżeć w nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Warto zatem wykonać badania hormonalne. Problem może tkwić także w złej pielęgnacji włosów, np. nakładaniem na skórę głowy ciężkich odżywek lub używanie dużej ilości silikonów. Być może skóra głowy uczuliła się na dany składnik kosmetyku. Zła dieta i niedobory witamin wpływają na tłuszczenie się skóry głowy, łupież, wzmożone wypadanie włosów, świąd i zaczerwienienia skóry. Jak widać, przyczyn może być mnóstwo i kluczem jest prawidłowa diagnoza.

Jakich kosmetyków używać?

Jak już wspomnieliśmy, osoby mające problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, bardzo często sięgają po kosmetyki oczyszczające. Skutkuje to… jeszcze silniejszą produkcją łoju, ponieważ oczyszczone gruczoły chcą usilnie ochraniać włosy. Ten sam mechanizm dotyczy używania kosmetyków oczyszczających do cery tłustej. Długotrwałe stosowanie takich produktów prowadzi do przesuszenia skóry, łamliwości i kiepskiej kondycji włosów. Jakie kosmetyki są sprzymierzeńcami? Warto zrobić eksperyment i zacząć używać bardzo delikatnych szamponów, np. do pielęgnacji skóry dzieci. Zwróć uwagę na skład i wyeliminuj SLS i SLES, czyli najsilniejsze detergenty. Jeśli przetłuszczanie się włosów ma związek z zapaleniem skóry głowy, trzeba potraktować włosy szamponem zabijającym grzyby i bakterie, najlepiej ze składnikiem ketokonazolem – często są to apteczne specyfiki. Spróbuj odstawić pozostałe kosmetyki na tydzień lub dwa tygodnie i powoli wprowadzaj je na nowo do swojej pielęgnacji, patrząc na skład – z mocznikiem, pantenolem i substancjami rozmiękczającymi i maksymalnie delikatnymi. Jeśli oprócz przetłuszczających się włosów masz problem z łupieżem, skonsultuj się z dobrym dermatologiem i czym prędzej wprowadź lecznicze szampony. Nie wybieraj ich na własną rękę.

Płukanki i oleje

Zbawienne dla włosów będą płukanki, najlepiej te domowej roboty. Dobrze sprawdzają się płukanki z użyciem octu jabłkowego lub malinowego (w odpowiednich proporcjach), „kisiel” z siemienia lnianego, który oprócz właściwości nawilżających pięknie nabłyszcza włosy lub płukanki z użyciem aloesu. Sprawdź także napary ziołowe, np. z lawendą, różą, pokrzywą lub skrzypem polnym. Warto wypróbować olejowanie włosów na mokro, np. olejem arganowym, kokosowym lub jojoba.