O tym jak działa nasz organizm oraz jak się czujemy decydują w bardzo dużej mierze niedoceniane oraz często ignorowane przez nas hormony. Mało kto jest świadom tego, że zaburzenia w wydzielaniu hormonów – poza tym, że są przyczyną wielu chorób – przyczyniają się także do problemów z włosami i skórą. W związku z tym nie ma co eksperymentować za bardzo z hormonami, ponieważ może okazać się, że skutki tego będą nieodwracalne oraz będzie za późno, aby cokolwiek zmienić. Wszystko więc jest w naszych rękach. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wpływu hormonów na nasz wygląd zapraszam do tego artykułu!

Jak zaburzenia hormonalne wpływają na nasze włosy?

Przede wszystkim najczęściej zaburzenia hormonalne przyczyniają się do nadprodukcji prolaktyny, a to wiąże się bezpośrednio z silnym oraz intensywnym wypadaniem włosów. Nie jest to przyjemne zjawisko, ale niestety bardzo powszechne, ponieważ coraz więcej pań cierpi na problem wypadających włosów – mało kto jednak szuka przyczyn tych objawów w zaburzeniach hormonalnych. Bardzo istotne są tutaj także przypadłości takie jak niedoczynność czy nadczynność tarczycy, które również mają ogromny wpływ na nasze włosy. W przypadku nadczynności tarczycy nasze włosy wypadają oraz są nadmiernie, wręcz przesadnie błyszczące. Natomiast w przypadku niedoczynności tarczycy włosy stają się słabe i suche – i również często wypadają. Ważną rolę pełni tutaj również taki hormon jakim jest estrogen, ponieważ im więcej go w naszym organizmie, tym stan naszych włosów jest lepszy. Dlatego bardzo często kobiety w ciąży, które w tym czasie mają błyskawiczny wzrost tego hormonu – cieszą się zdrowymi i gęstymi włosami.

Miesiączkowanie, a stan naszych włosów i skóry

Chyba niemal każda kobieta, która miała okres, wie o tym, że w tym czasie na naszej twarzy pojawia się nie lubiany przez nas trądzik, a włosy są jakieś takie słabsze. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszych dniach naszego cyklu nasz organizm cierpi na niedobór estrogenów, a to wiążę się z większym zapotrzebowaniem naszej skóry oraz włosów na wodę. Dlatego w tym czasie dobrze jest starać się nawilżyć nasze włosy zarówno od zewnątrz, używając różnego rodzaju kosmetyków, jak i od wewnątrz – pijąc większe ilości wody. Później, od dziesiątego dnia cyklu wzrasta w naszym organizmie poziom progesteronu oraz estrogenu, co przyczynia się do tego, że nasze włosy, a także skóra są już w lepszej kondycji. Jest to dobry czas na dokonywanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych dla włosów i skóry.