Szare mydło było znane już od wielu wieków, produkowano je przeważnie z tłuszczu i popiołu. Później polegało ono na  długim gotowaniu tłuszczów razem z sodą. Wtedy uzyskiwano płyn, który zastygał i był stosowany jako mydło. intymnieDziś mydło produkuje się głównie przemysłowo. Wychodzi z  tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, które gotujemy z ługiem sodowym. Powstaje wtedy klej mydlany, który po dodaniu soli kuchennej rozdziela się na warstwę mydlaną i ług spodni, zawierający glicerynę. Warstwę mydlaną oczyszcza się i suszy, aż zawartość w niej kwasów tłuszczowych będzie wynosić około 80%. Później dopiero się dodaje do niej barwniki, zapachy i konserwujące. Najczęściej produkuje się mydła naturalne bez barwników. Natomiast do szarego mydła stosuje się ług potasowy, bez dodatków substancji zapachowych i barwiących, które często wywołują alergię.

Dodatek wybranych olejków eterycznych do kąpieli w szarym mydle pomaga przy problemach skórnych. Olejek szałwiowy hamuje wydzielanie potu, rozmaryn poprawia ukrwienie, a jałowcowy działa antyseptycznie. Do kąpieli dodaj 5 kropli wybranego olejku.

imagesDo produkcji szarego mydła używa się przeważnie oleju lnianego, oliwy lub innych olejów roślinnych oraz ługu potasowego. Dla poprawy zapachu do niektórych mydeł dodaje się wyciągi z ziół. Szare mydło nie zawiera żadnych barwników i konserwantów, nie wywołuje więc alergii tak często jak zwykłe mydło.

Mydło to jest super na pocenie się stóp. Dobrze regularnie moczyć w wodzie szarym mydłem. Wlej ciepłą wodę do dużej miski i dodaj około 1 łyżki szarego mydła. Całość dobrze wymieszać, aby kawałki mydła do końca się rozpuściły. Mocz stopy przez około 5 minut, lekko je przy tym masując. Pot zostanie zneutralizowany, zarazki zabite, a stopy oczyszczone. Po umyciu osuszyć w całości a zwłaszcza pomiędzy paznokciami.

Kąpiel stóp przy odciskach:

Składniki:

Na 1 kąpiel : 1 łyżka szarego mydła, 4-5 litrów ciepłej wody

Szare mydło dodaj do dużej miski z ciepłą wodą. Dokładnie wymieszaj dłońmi, aż całkowicie się rozpuści. Następnie mocz stopy 10-15 minut. Kąpiel pomaga.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments