W czasie upalnych dni poparzenia słoneczne to normalne zjawisko u wielu osób, które nie stosują odpowiednich kremów z filtrem. Większość z nas wie co to jest ból spieczonych, rozpalonych pleców, dekoltów czy twarzy.

Na takie dolegliwości najlepiej sprawdzają się domowe sposoby z okładów kefiru, warzyw i ziół. 

Gorąca w dotyku skóra, pieczenie i swędzenie a czasem nawet pęcherze to objawy poparzeń słonecznych. Najlepiej w takich sytuacjach schowaj się do cienia, ciało okryj ubraniem i posmaruj się kremem. Najlepiej kremem lub maścią zawierającą alantoinę lub pantenolem. Następnie regularnie schładzać ciało, aby ciało mogło przystosować się do temperatury chłodniejszej. Prysznic będzie najlepszą formą schładzania przegrzanej skóry.

beach-455752_640Kojące kompresy:

ogórkowy na podrażniona twarz: pokrój ogórka na plasterki  i przyłóż do spieczonej skóry na około 30 minut.

ziemniaczany na spieczone plecy: świeżego ziemniaka zetrzyj na tarce. Papkę rozprowadź na plecach i przykryj gazą. Po upływie około 15-30 minut spłucz letnią wodą.

pomidorowy dla ochłody: pokrój pomidora na plasterki i co jakiś czas przecieraj miejsca rozpalone przez słońce. Lub pozostaw w danych miejscach a następnie spłucz.

Spieczony dekolt, także jest nie miłym uczuciem, a nawet podczas wycieczek często tak się dzieje. Na tego typy dolegliwości są okłady z chłodnego jogurtu naturalnego lub kefiru. Okłady takie warto wykonywać 2-3 razy dziennie. Okład na skórze warto utrzymywać na skórze około 5 minut. Warto także po każdym zabiegu wklepać balsam po opalaniu. Na taką skórę najlepiej nosić ubrania bawełniane lub luźne.

Bardzo dobrymi ziołami na spieczone części ciała są aloes i mięta. Od dawna znane są jako substancje przeciwzapalne. Wystarczy schłodzonym sokiem z aloesu z 2 kroplami olejku miętowego przyłożyć do ciała na 25 minut.

Kąpiel wieczorna może być jednak nie do końca przyjemna, gdy mamy spieczoną skórę, dlatego warto łagodzącą kąpiel przygotować. Najlepsza woda dla takiej skóry to około 28 stopni z dodatkiem mąki owsianej, sody lub kurkumy, ponieważ mają one właściwości przeciwzapalne.