Stan włosów decyduje o wyglądzie fryzury. Dotyczy następujących cech włosów: poziom natłuszczenia, zawartość wody oraz zewnętrznych i wewnętrznych uszkodzeń włosów.

Włosy normalne są to włosy zdrowe, są lśniące, sprężyste, gładkie, puszyste. Łatwo je ułożyć, a fryzura ma odpowiedni kształt. Ich pielęgnacja polega na naturalnym pielęgnowaniu, czyli myciu szamponami odpowiednio dobranymi, stosowanie odżywek chroniących oraz szczotkowania, które wygładza łuski włosa oraz poprawia ukrwienie skóry głowy.

 Włosy przetłuszczające się

Są nadmiernie świecące i mało puszyste. Tłuszcz zalegający na pasmach włosów, zlepia je i wyglądają bardzo brzydko. Włosy są wtedy wiotkie i ciężko je ułożyć. O stopniu przetłuszczenia włosów decyduje aktywność gruczołów łojowych i skład z płaszcza lipidowego. Pielęgnacja takich włosów polega na myciu łagodnymi szamponami normalizującymi pracę gruczołów łojowych, a w razie potrzeby stosować preparaty łagodzące stany zapalne i działające przeciwłupieżowo, jeżeli występuje dodatkowo łupież.

 Włosy suche

Są zaś sztywne, trudne do ułożenia i nieelastyczne. Na ich stan wpływa niedoczynność gruczołów łojowych i uszkodzenia łusek włosowych. Brak tzw. bariery lipidowej i dodatkowo rozchylone łuski prowadzą do nadmiernego parowania wody, która powoduje niszczenie struktury włosów. Pielęgnacja takich włosów polega na stosowaniu substancji nawilżających, natłuszczających i ochronnych a także na podstawie odbudowy struktury keratyny.

 Włosy zniszczone

Są bardzo łamliwe, bez połysku, trudne do ułożenia, szorstkie. Włosy są uszkodzone po przeprowadzonych zabiegach chemicznych, lub długotrwałego złego używania kosmetyków do pielęgnacji włosów, a także czynników szkodliwych mechanicznych i fizycznych. Włosy tego typu należy pielęgnować produktami, które zawierają substancje wbudowujące strukturę włosów, na przykład : aminokwasy, ceramidy, strukturanty kreatyny i lecytynę. Do mycia najlepiej stosować szampon lub emulsje o właściwościach łagodzących i ochronnych.

włosy ssucheWłosy suche z uszkodzeniami, pielęgnacja:

 * włosy przed czesaniem zwilżyć specjalnym tonikiem

*czesać delikatnie, grzebieniem o rzadko rozmieszczonych zębach

* myć włosy delikatnymi szamponami, które nie wymywają z włosów substancji tłuszczowych

* nie trzeć włosów podczas mycia

* po umyciu odżywić odpowiednim kondycjonerem

 Włosy z przetłuszczającą się skórą głowy, pielęgnacja:

*czesać i szczotkować tylko w razie potrzeby ( dwa razy dnia)

* myć delikatnie i nie masować mocno głowy, aby nie pobudzić jeszcze bardziej gruczołów łojowych

* stosować kosmetyki do włosów przetłuszczających się

* unikać kosmetyków zawierających proteiny, w tym jedwab, wosk itp.

 Włosy farbowane, rozjaśniane i po trwałej ondulacji, pielęgnacja:

* myć specjalnymi szamponami delikatnymi

* podczas mycia łagodnie masować skórę głowy

* po umyciu stosować preparaty kondycjonujące

* do włosów mocno wrażliwych używać preparatów regenerujących( kremy, maski, ampułki)

3 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments