Kosmetyki to produkty bez których nie wyobrażamy sobie już naszego codziennego życia. Nasze łazienki są wypełnione po brzegi plastikowymi opakowaniami, a w nich mamy pełne szkodliwych detergentów (które są wymienione w składzie, ale kto to będzie sprawdzał?) szampony do włosów, żele pod prysznic, pasty do zębów, toniki do twarzy, kremy do rąk, peelingi do ciała i wiele, wiele innych. Wiele osób, które zdrowo się odżywia ma bardzo dobry nawyk sprawdzania składu produktów, które chcą kupić zanim to zrobią. Czemu nie wprowadzić by takiego nawyku w trakcie robienia zakupów z kosmetykami? To jak się odżywiamy wpływa na nasze zdrowie oraz działanie naszego organizmu, a to jakich kosmetyków używamy wpływa na naszą skórę, włosy i paznokcie, o które również powinniśmy zadbać. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego Czemu warto używać kosmetyków naturalnych, a nie tych przetworzonych. Zapraszam do lektury!

Co to jest SLS i co musisz o nim wiedzieć?

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że ogólnie dostępne kosmetyki zawierają surfaktanty, czyli substancje powierzchniowo czynnej. Generalnie używane one są jako detergenty, jest to na przykład podstawowy składnik środków czyszczących(żele pod prysznic, szampony, mydła), ponieważ zawierają środki pianotwórcze, zwilżające oraz emulgatory. W szeroko dostępnych kosmetykach używa się surtafaktanty, które mają pochodzenie syntetyczne o mocnym działaniu myjącym i spieniającym (dlatego obecnie mamy utkwiony mylną zależność w głowie, że jak coś się pieni to znaczy, że dobrze i skutecznie myje, co nie jest prawdą). Tutaj należy wspomnieć o działaniu Sodium Lauryl Suflate czyli SLS i Sodium Laureth Sulfate zwanym SLES (możecie sprawdzić etykietę waszych szamponów i żeli do ciała, czy w ich składzie są wymienione te skróty – prawdopodobnie są) – powodują one wypadanie włosów, wysuszenie skóry, uszkadzają naturalną barierę naskórka oraz powodują utratę wody przez nas organizm.

Kupuj naturalne kosmetyki bez szkodliwego SLS!

Naturalne kosmetyki odróżnia od tych powszechnie dostępnych to, że nie posiadają one tyle szkodliwych składników, ale również nie pienią się tak mocno jak typowe szampony(czy inne kosmetyki), które możemy dostać w każdym sklepie. Naturalne kosmetyki cechuje to, że mają one w składzie delikatne środki myjące, które co prawda się nie pienią, ale skutecznie czyszczą naszą skórę czy włosy, bez uszkadzania jej. Musisz także wiedzieć, że kosmetyki naturalne nie posiadają żadnych szkodliwych emulgatorów typu PEG (glikol poietylenowy), a zamiast tego używane są surfaktanty, które wykonane są z takich składników naturalnych jak wosk pszczeli, lanolina czy lecytyna.