Wybór stomatologa nie jest zadaniem łatwym. Zwłaszcza przed pierwszą wizytą, gdzie nie mamy jeszcze doświadczeń z danym specjalistą, nie widzimy ani gabinetu, ani jego, ani jego pracy. Jednocześnie, wybór, który mamy, jest naprawdę olbrzymi, zwłaszcza w dużych miastach. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak wybrać odpowiedniego stomatologa jeszcze przed pierwszą wizytą!

1. Zbierz opinie od swoich bliskich, znajomych, rodziny.

To prosta i najbardziej skuteczna metoda. Dostajemy pewne informacje, znamy prawdziwe ceny, możemy wypytać o wszystko, co nas interesuje. Jednocześnie – obserwując poszczególne uśmiechy naszych bliskich – wiemy, który wygląda naprawdę dobrze, więc warto wiedzieć, kto się nim zajmuje. Jeżeli zęby kogoś z naszych bliskich zaczęły wyglądać lepiej, najlepiej znacznie – wtedy też warto zapytać, który dentysta jest za tę zmianę odpowiedzialny.

2. Cennik leczenia stomatologiczne

Sprawdź ceny poszczególnych stomatologów. Możemy założyć, że im będą one większe, tym większe mamy szansę na wysoką jakość oferowanych usług. Jednak i od tej reguły znajdą się wyjątki, i to w obie strony – na pewno ktoś oferuje swoje dobre usługi w niskich cenach oraz te słabe jakościowo, za które zapłacić trzeba naprawdę wiele. Cena jednak mówi nam wiele. Jeżeli będzie niska – sprawdźmy, czy gabinet jest dobrze wyposażony lub poszukajmy innych powodów, które mogą sprawiać, że dany stomatolog nie ceni się wyżej. W praktyce, w dużych miastach ceny raczej są odpowiednikiem jakości oferowanych usług stomatologicznych.

3. Sprawdź opinię i rekomendacje w internecie.

Zdecydowanie polecamy szukać opinii w internecie, jednak tam samo zalecamy, by nie wierzyć im w 100%. Kupowanie opinii w internacie jest powszechną praktyką, dlatego, w dużym mieście, niemal na pewno traficie na przynajmniej kilku stomatologów, którzy tak działają. Opinii szukajcie tylko w miejscach, gdzie opinie naprawdę się zostawia – Mapy Google, Facebook, ZnanyLekarz.pl – nikt obecnie nie zagląda na fora. Pomocne mogą być również grupy na Facebook, dotyczące danego miasta – na pewno uzyskacie przynajmniej kilka rekomendacji, które warto dodatkowo sprawdzić.

4. Organizowane rankingi

Rankingi, różnego typu, często organizowane są przez lokalną prasę czy lokalne media, w tym portale internetowe. Warto sprawdzić, czy któryś z nich nie dotyczy stomatologów, pamiętajmy jednak o tym, że jakość rankingów może być różna – przeczytajmy przede wszystkim uzasadnienie werdyktu, może się bowiem okazać, że ktoś wybrał poszczególnych dentystów na podstawie opinii w Wizytówkach Google Moja Firma.

5. Specjalizacja stomatologa, kursy oraz certyfikaty

Warto ją poznać, zwłaszcza jeżeli wiemy, że zakres usług będzie musiał być szerszy, niż jedynie walka z pruchnicą. Endodonta poradzi sobie z plombami i leczeniem kanałowym, pedodonta będzie idealnym wyborem w przypadku stomatologa dla naszych dzieci, periodonta natomiast idealnie radzi sobie z problemami z naszymi dziąsłami.

Sprawdźmy również informacje o szkoleniach, kursach, warsztatach czy certyfikatach – ogólnie, o tym, czy dany stomatolog chwali się swoim rozwojem oraz doskonaleniem i wiedzy, i swoich umiejętności. Jeżeli tak – wtedy naprawdę mamy szansę na odpowiedniego specjalistę. Takie informacje często znajdziemy na stronie internetowej lub na portalu ZnanyLekarz.pl.

6. Wiek oraz doświadczenie

Nie zawsze im dłuższe doświadczenie, tym lepszy stomatolog – radzimy szukać raczej złotego środka. Pamiętajmy, że osoba młoda ukończyła edukację może niedawno, ale za to na studiach otrzymała zastrzyk naprawdę świeżej wiedzy. Do tego mogła być ona na zagranicznym stypendium czy uczyła się o najnowszych technikach leczenia, z wykorzystaniem innowacyjnego sprzętu. Osoba starsza również może to wiedzieć – lecz nie musi. Warto jednak wybrać osobę z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem, zwłaszcza jeżeli nasz problem to coś więcej, niż próchnica.

Materiał powstał we współpracy z DrBaron.pl