Gęste, lśniące i jedwabiście gładkie włosy są marzeniem wielu kobiet. Jednak ich szczęśliwe posiadaczki należą do raczej nielicznej grupy. Zdecydowana większość z nas boryka się z osłabieniem włosów, które w jego rezultacie stają się kruche, łamliwe, przesuszone i zniszczone. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Wśród nich dużą rolę odgrywają błędy w pielęgnacji, dotyczące zarówno przeprowadzania zbyt inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, jak i stosowania niewłaściwych kosmetyków. Co zrobić, aby ich uniknąć i jak powinna przebiegać odpowiednia pielęgnacja włosów? Przekonajmy się.

Pielęgnacja włosów osłabionych krok po kroku

Pielęgnacja włosów osłabionych jest bardzo trudnym zadaniem. Wiele kobiet skarży się na brak poprawy w zakresie ich wzmocnienia pomimo stosowania szeregu niekiedy dość kosztownych kuracji. Rzeczywiście, wzmocnienie włosów i przywrócenie im dobrej kondycji wymaga zarówno sporego zaangażowania, jak i umiejętności stosowania odpowiednich kosmetyków. Podstawą skutecznej pielęgnacji włosów jest systematyczność. Dotyczy ona zarówno częstotliwości przeprowadzanych kuracji, jak również stosowania produktów, których zadaniem jest wzmocnienie, nawilżenie i odżywienie włosów.

Tymczasem zdarza się, że – zniechęcone pierwszymi próbami – odstawiamy nowo zakupiony kosmetyk na półkę, zaledwie po dwóch lub trzech zastosowaniach. Prawda jest jednak taka, że aby zawarte w nim składniki aktywnie mogły zadziałać, powinien on być aplikowany na włosy oraz skórę głowy niekiedy kilkunastokrotnie, w równych odstępach czasowych.

Skuteczna pielęgnacja włosów powinna, więc zostać oparta na tych produktach, których używamy najczęściej. Z całą pewnością należą do nich szampon i odżywka, czyli preparaty stosowane do mycia włosów. Dlatego też warto postawić na kosmetyki myjące, które zawierają jak najwięcej dobroczynnych substancji, takich jak m.in. naturalne wyciągi roślinne, które wzmacniają cebulki włosów, poprawiając ich ukrwienie. Wiele z nich znajdziemy np. w produktach marki Garnier z linii Botanic Therapy Miód i Propolis, które zostały uzupełnione dobroczynnym działaniem wosku i miodu pszczelego. Takie połączenie składników sprawia, że nawet najbardziej zniszczone i osłabione włosy zostają wzmocnione od wewnątrz, jednocześnie odzyskując swój zdrowy, pełen blasku wygląd.

Nie możemy bagatelizować też szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych, który skutkuje widocznym osłabieniem włosów. Szczególną rolę wśród nich zajmuje wysoka temperatura towarzysząca stylizacji włosów przy użyciu urządzeń elektrycznych. W związku z tym pielęgnacja włosów powinna dotyczyć też ich ochrony przed wysoką temperaturą. To zadanie doskonale spełniają wszelkiego rodzaju preparaty termoochronne w postaci mleczka, serum lub sprayu, np. marki L’Oréal lub Marion, które – zastosowane szczególnie na końcówki włosów – zabezpieczają je przed nadmierną utratą wody i będącymi jej następstwem zniszczeniami.

Pielęgnacja włosów osłabionych od wewnątrz

Świadoma, a przez to skuteczna pielęgnacja włosów osłabionych powinna dotyczyć nie tylko stosowania właściwych kosmetyków, ale też poprawy kondycji włosów od wewnątrz. Najważniejszą rolę w tym względzie z całą pewnością odgrywa dieta. Jeżeli jest ona zróżnicowana i zbilansowana, obfitująca w ważne dla dobrej kondycji włosów składniki, wówczas na poprawę wyglądu i wzmocnienie włosów nie trzeba długo czekać. Analogicznie – uboga w minerały i inne składniki odżywcze dieta skutkuje widocznym osłabieniem włosów.

Co zatem jeść, aby mieć mocne włosy? Przede wszystkim produkty bogate w biotynę – substancję odpowiedzialną za wzrost i strukturę włosów. Znajdziemy ją w takich produktach spożywczych jak m.in. soja, orzechy włoskie, jaja, szpinak, marchewka oraz migdały. Tak kompleksowa pielęgnacja włosów od zewnątrz i od wewnątrz będzie w stanie w realny sposób poprawić ich wygląd i właściwe je wzmocnić!