imagesJeśli jesteś posiadaczem skóry naczynkowej i planujesz rozpocząć świadomą pielęgnację prowadzącą do wzmocnienia naczynek i uniknięcia ich pękania – sprawdź, co powinieneś wiedzieć o najważniejszym rytuale pielęgnacyjnym w ciągu dnia, czyli oczyszczaniu skóry. Podpowiadamy, jakie kosmetyki wybrać, w jakiej kolejności je stosować, a także w jaki sposób przeprowadzić skuteczny i delikatny demakijaż.

Oczyszczanie cery naczynkowej – zalecenia

Oczyszczanie cery naczynkowej jest tak samo ważne, jak oczyszczanie każdego innego rodzaju i typu skóry. Demakijaż należy wykonywać codziennie, systematycznie, zaś głębsze oczyszczanie ok. 2 razy w tygodniu. Dlaczego więc wyróżnia się oczyszczanie cery naczynkowej? Kosmetolodzy i dermatolodzy podkreślają, że akurat ten typ cery jest jednym z najdelikatniejszych i najbardziej wrażliwych, a nieprawidłowo przeprowadzone czynności pielęgnacyjne, w tym demakijaż, mogą zaszkodzić, zamiast pomóc.

Skóra naczynkowa, a właściwie płytko unaczyniona, jest podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Długotrwale stosowane złe nawyki pielęgnacyjne mogą doprowadzić do uszkodzeń kruchych naczynek krwionośnych, a przez to przyczynić się do ich pękania lub wystąpienia rumienia. W związku z tym zaleca się, aby osoby z cerą naczynkową stosowały tylko delikatne środki do oczyszczania twarzy, np. piankę oczyszczającą, nie pocierały mocno twarzy i nie stosowały produktów silnie oczyszczających, zawierających substancje potencjalnie szkodliwe.

Pianka oczyszczająca do twarzy a płyn micelarny

Najlepszym produktem do codziennego demakijażu cery naczynkowej, a tym samym do usuwania zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia, będzie pianka oczyszczająca do twarzy. Jak przekazuje ekspert La Roche-Posay, jest ona niezwykle delikatna i lekka, a jej aplikacja nie wymaga używania płatków kosmetycznych, a tym samym silnego pocierania skóry. Ponadto pianka oczyszczająca, np. Fizjologiczna Pianka Oczyszczająca La Roche-Posay, jest przeznaczona do skóry wrażliwej. Oznacza to, że nie posiada parabenów, środków konserwujących, substancji zapachowych, barwników i alkoholu. Nie powinna wywoływać podrażnień, przy jednoczesnym zapewnianiu dokładnego oczyszczania. Pełne informacje na jej temat znajdują się na stronie http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Delikatne-oczyszczanie/FIZJOLOGICZNA-PIANKA-OCZYSZCZAJ%C4%84CA-p7864.aspx.

Innym produktem polecanym do stosowania przez osoby z cerą naczynkową jest płyn micelarny, który można traktować jak uniwersalny produkt do oczyszczania twarzy. Zastępuje mleczko i tonik, jednak jego formuła może niektórym osobom lekko wysuszać skórę. Ponadto wymaga użycia płatków kosmetycznych i zmywania twarzy poprzez tarcie jej płatkami. Pod tym względem pianka oczyszczająca najlepiej spełnia swoją rolę w demakijażu i oczyszczaniu cery naczynkowej.

Co po demakijażu cery naczynkowej?

Oczyszczanie skóry twarzy każdego rodzaju nie kończy się na jej jednorazowym przemyciu. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować wieczorne zmywanie makijażu i oczyszczanie, np. poprzez użycie wspomnianej już pianki oczyszczającej. Następnie na skórę należy nałożyć odpowiedni krem z składnikami aktywnymi wzmacniającymi naczynka i redukującymi zaczerwienienia. Rano nie jest wymagane tak silne oczyszczanie, jak wieczorem. Osoby z cerą naczynkową mogą zastosować lekki tonik w celu zmycia nadmiaru sebum i resztek kremu, a następnie zająć się dalszymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Pielęgnacja cery naczynkowej jest prosta i wymaga zastosowania małej liczby produktów, które powinny być jednak ostrożnie dobrane. Najlepsze to te należące do serii dermokosmetyków, przeznaczone do cery wrażliwej i naczynkowej. Ważne, żeby nie uczulały, nie podrażniały i nie wymagały mocnego tarcia skóry.