Aromaterapia jest jedną z najprzyjemniejszych sposobów na lepsze samopoczucie, a przy tym relaks. W drogeriach lub sklepach zielarskich można kupić różnego rodzaju olejki eteryczne a nawet w internecie. 527Do aromaterapi nadają się jednak tylko olejki eteryczne, ponieważ one mają właściwości lecznicze. Uzyskuje się je przeważnie podczas destylacji parowej lub tłoczeniu różnych roślin, kwiatów, owoców, kory czy nasion. Należy jednak pamiętać, aby olejki używać zewnętrznie a nie na przykład do picia. Nadają się świetnie do masażu, inhalacji, okładów, kąpieli. Ich zapach dobrze działa na nasz zmysł, odpręża je i pobudza.

Czynniki biologiczne wnikają poprzez skórę w czasie kąpieli, czy kompresu ale także podczas inhalacji na drogi oddechowe. Przy każdej formie można wybrać różną formę aromaterapię. Ale należy pamiętać, że do masażu czy do okładu warto stosować tylko jeden olejek, a do kąpieli czy inhalacji można je łączyć maksymalnie 5 różnych, wtedy nie daje się ich po 10 kropli tylko po 1-2 krople.

Inhalacje wykonujemy za pomocą olejku i gorącej wody. Wlej 4-5 kropli olejku lub mieszanki z olejków do gorącej wody w miseczce. Pochyl się nad naczyniem przykrywając głowę ręcznikiem. Opary należy wdychać przez 10 minut.

Kompresy wykonujemy za pomocą ściereczki i olejki. Najlepiej w chłodnej lub ciepłej wodzie zmocz ściereczkę i odciśnij.  Skrop ją w około 5 kroplach olejku i połóż na miejsce, w którym odczuwasz ból. Trzymaj przez 15 minut aż do wystygnięcia.

Kąpiele najlepiej w ciepłej wodzie około 15 kropli olejku lub mieszanki. Dobrze wymieszaj i zanurz się w niej na około 15 minut.

Masaże, najlepiej wykonywać z 8 kroplami olejku wraz z 6 łyżkami oleju tłoczonego.Na ciepłe ręce, nogi, skronie i brzuch.

olejkiOlejki do inhalacji:

– Cytrusowy- orzeźwia

– Eukaliptusowy- udrażnia drogi oddechowe

– Geraniowy- łagodzi objawy grypy i przeziębienia

– Jałowcowy- działa moczopędnie i uspakająco

– Lawendowy- łagodzi ból, działa uspakająco

– Z mięty pieprzowej- sprawdza się przy nie strawnościach

– Rozmarynowy- pobudza

– Rumiankowy- łagodzi stres

-Sosnowy- relaksuje, udrażnia drogi oddechowe przy kaszlu i katarze

– Tymiankowy- Ułatwia odkrztuszanie.

Pamiętajmy także, że data przydatności po około 2 latach traci swe właściwości terapeutyczne.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments