Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na zakup hulajnogi. Jak się okazuje jazda na tym sprzęcie ma wiele zalet nie tylko rozrywkowych ale również zdrowotnych.

Hulajnoga dla dorosłych, czym różni się od dziecięcego modelu?

Zasada działania wszystkich hulajnóg jest taka sama. Urządzenie składa się z dwóch kółek połączonych podestem oraz pionowej rurki zakończonej kierownicą. Jazda na hulajnodze polega na odpychaniu się jedną nogą, podczas gdy druga, postawiona jest na podeście. Różnica między hulajnogami dla dorosłych i dla dzieci dotyczy ich wielkości. Dorośli użytkownicy potrzebują wytrzymałego, mocnego sprzętu, który utrzyma ich ciężar. Koła w modelu dla dorosłych są większe, a cały sprzęt nadaje się dla osób mierzących nawet 190 cm.

Zalety jazdy na hulajnodze

Hulajnogi to urządzenia kojarzące się przede wszystkim z zabawą. Używanie ich nie jest skomplikowane i wiele osób zapomina, że podczas jazdy pracują przecież różne partie ciała. Hulajnoga świetnie nadaje się do pokonywania małych i średnich dystansów. Można nią dojeżdżać na uczelnię albo do pracy. Jazda na urządzeniu wymaga pracy nóg, więc wzmacnia dolne partie mięśni. Poza tym, pracują także mięśnie brzucha i tułów, dlatego, że użytkownik musi cały czas utrzymywać równowagę. Regularna jazda na hulajnodze poprawia kondycję i funkcjonowanie układu krążenia. Godzinna jazda pozwala spalić 400 – 500 kcal, w zależności od intensywności wysiłku. Co ciekawe, jazda na hulajnodze pochłania o 30% więcej energii, niż jazda na rowerze. Ważne jest, że korzystanie z hulajnogi nie obciąża stawów. Sprzęt pozwala pokonać określony dystans 3 razy szybciej, niż piechotą.

Hujalnoga dla dorosłych – rodzaje

Sklepy sportowe proponują co najmniej kilka rodzajów hulajnóg. Jednym z nich jest hulajnoga rekreacyjna, przeznaczona do swobodnej jazdy i poprawy kondycji. Hulajnoga transportowa, pozwala na przemieszczanie się z punktu A do B, na większych odległościach. Dostępne są również hulajnogi wyczynowe, dla osób zaawansowanych. Urządzenia tego typu pozwalają robić triki i ewolucje na rampach. Hulajnoga trójkołowa zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się hulajnogi elektryczne z doczepianym silnikiem. Jazda na tych urządzeniach nie wymaga odpychania się. Najlepsze modele rozwijają swoją prędkość nawet do 30km/h i mogą pracować do 80 minut.

Kupując pierwszą hulajnogę rekreacyjną należy zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Musi być ona stabilna i mocna. Najlepiej jeśli hulajnoga jest lekka (4-5kg) i posiada możliwość składania. Warto zwrócić uwagę na wielkość kółek – modele z 150-200mm średnicy pozwalają łatwiej pokonywać nierówności na jezdni. Trzeba również sprawdzić materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej jeśli koła są gumowe. Oczywiście przed zakupem należy sprawdzić regulację kierownicy i dopasowanie modelu do wagi i wzrostu użytkownika. Warto jeśli podest zawiera nakładkę antypoślizgową, a do hulajnogi przymocowana jest podpórka.