Uszkodzenia włosów są bardzo częstymi uszkodzeniami. Przyczyn jest wiele, czasem nawet nie jesteśmy świadomi, że to jest przyczyną uszkodzenia naszego włosa.

Ze względu na czynniki uszkadzające rozróżnia się uszkodzenia:

– naturalne- spowodowane działaniem na włosy czynników zewnętrznych

– mechaniczne- spowodowane np. naciąganiem włosów lub tarciem

– fizyczne- spowodowane wysoką temperaturą

– chemiczne- wywołane działaniem różnych preparatów, podczas wykonywania zabiegów chemicznych.

Uszkodzenia naturalne: są spowodowane działaniem na włosy wody na przykład słodkiej, morskiej, deszczówki a także wiatru czy słońca. Pod wpływem takich czynników włosy stają się spęczniałe i lekko się rozjaśniają. Do tego wszystkiego składniki cenne zostają wymyte z łusek włosów co powoduje porowatość i chłonność włosów.  Promienie słoneczne silne, wysuszają zaś nasze włosy i powoduje łamanie, pękanie i kruszenie się włosów. Podobne efekty są , gdy chodzimy często do solarium, ponieważ promienie podczerwone także tak działają.

Uszkodzenia mechaniczne  są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją za pośrednictwem szczotki, układaniem czy pleceniem. Najczęściej spotykanymi problemami uszkodzeń mechanicznych włosów to:

– używanie złych akcesorii do czesania włosów między innymi nylonowych grzebieni i szczotek z krawędziami  ostrymi, które niszczą nasze włosy.

–  zbyt częste i mocne wycieranie włosów w ręcznik

– niewłaściwe przypinanie włosów, naprężanie i załamywanie

– zbyt mocne nawijanie włosów na wałki

– zmiażdżenie włosów żelazkami podczas ondulacji

– podczas złego tapirowania włosów

Uszkodzenia mechaniczne powodują częściowo zniszczenie łusek włosowatych, co sprzyja utracie wody z warstwy korowej. Włsoy stają się szorstkie, łamliwe i kruche.

Uszkodzenia fizyczne ( termiczne) powstają w skutek działania na włosy zbyt dużej temperatury. Najczęściej wywołują:

– zużyte zbytnio lokówki

– szczotki termiczne

– suszarki o zbyt wysokim strumieniu powietrza

– zbyt długi czas suszenia

Po przez zbyt dużą temperaturę włosy stają się kruche, łamliwe i matowe.

Uszkodzenia chemiczne powstają pod wpływem działania na włosy substancji chemicznych, co jest związane z złym wykonywaniem zabiegów fryzjerskich lub niewłaściwą pielęgnacją włosów. Najczęściej one się zdarzają ich przyczyny to:

– złe stosowanie preparatów fryzjerskich

– źle dobrana ocena stanu włosów

– złe zabezpieczenie lub brak przed zabiegiem

Środki chemiczne często powodują uszkodzenia włosów działają nie tylko na warstwy zewnętrzne włosa ale przenikają także do kory włosów. Włosy są wrażliwe na działanie: silnych zasad i kwasów, preparatów do ondulacji, rozjaśniaczy i dekoloryzantów a także farb fryzjerskich.

Uszkodzenia łodygi włosa są zaś różne powstają w wyniku działania czynników zewnętrznych uszkadzających strukturę włosa lu indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Wyróżnia się: 

– włosy złamane

– włosy splątane

– włosy skręcone

– włosy paciorkowate

– włosy obrączkowate

– włosy podłużnie rozczepione

– włosy rozczepione węzłowato

Najczęściej dochodzi do złamanego włosa, po prostu trzon włosa zostaje rozłamany, Włosy o uszkodzonej strukturze są nie odporne na działanie siły, wystarczy małe obciążenie i włos ulegnie rozłamaniu. Włosy zaś splątane powstają wskutek spłaszczenia mieszków włosowatych. Przez to włosy są mocno spłaszczone i trudne do rozczesania. Trudno jest z nich ułożyć fryzurę. Włosy paciorkowate występują przeważnie w dziedzicznej chorobie mieszków włosowych, która jest nieuleczalna. Na trzonie włosa występują regularne zgrubienie i przewężenie a skóra głowy przy ujściu mieszków wyglądają jak pokryte piaskiem. Stają się one cienkie, szorstkie i łamliwe. Zaczynają często wypadać już w dzieciństwie, są skutkiem często wczesnego łysienia.  Włosy obrączkowate zaś są nierówno zabarwione występują na przemian jasne i ciemne odcinki. Włosy wtedy wyglądają jak by były pokryte jakimiś pierścieniami. Włosy takie mają właściwą strukturę, średnicę i nie są łamliwe. Włosy skręcone to zaś włosy spłaszczone i skręcone wzdłuż własnej osi podłużnej. Wytrzymałość włosów takich jest mniejsza . Zmiana ta może być wrodzona lub nabyta. Jeżeli jest to zmiana wrodzona pojawia się już u dziewczynek w wieku przedszkolnym w jasnych włosach , a zaś jak jest nabyta to pojawia się po okresie dojrzewania i może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.  Włosy na końca, jeżeli mamy rozdwojone, pojawia się problem z podłużnym rozszczepem włosa. Niedoboru cementu i spoiwa międzykomórkowego powoduje, że włos dzieli się na kilka włosków. Włosy z rozszczepem zaś węzłowatym dotyczy łodygi włosa. Na jej powierzchni powstają kuliste zgrubienia przypominające węzełek. Przyczyną takich dolegliwości może być drapanie chorej skóry głowy lub nerwica.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments