Uszkodzenia włosów

Uszkodzenia włosów są bardzo częstymi uszkodzeniami. Przyczyn jest wiele, czasem nawet nie jesteśmy świadomi, że to jest przyczyną uszkodzenia naszego włosa.

Ze względu na czynniki uszkadzające rozróżnia się uszkodzenia:

– naturalne- spowodowane działaniem na włosy czynników zewnętrznych

– mechaniczne- spowodowane np. naciąganiem włosów lub tarciem

– fizyczne- spowodowane wysoką temperaturą

– chemiczne- wywołane działaniem różnych preparatów, podczas wykonywania zabiegów chemicznych.

Uszkodzenia naturalne: są spowodowane działaniem na włosy wody na przykład słodkiej, morskiej, deszczówki a także wiatru czy słońca. Pod wpływem takich czynników włosy stają się spęczniałe i lekko się rozjaśniają. Do tego wszystkiego składniki cenne zostają wymyte z łusek włosów co powoduje porowatość i chłonność włosów.  Promienie słoneczne silne, wysuszają zaś nasze włosy i powoduje łamanie, pękanie i kruszenie się włosów. Podobne efekty są , gdy chodzimy często do solarium, ponieważ promienie podczerwone także tak działają.

Uszkodzenia mechaniczne  są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją za pośrednictwem szczotki, układaniem czy pleceniem. Najczęściej spotykanymi problemami uszkodzeń mechanicznych włosów to:

– używanie złych akcesorii do czesania włosów między innymi nylonowych grzebieni i szczotek z krawędziami  ostrymi, które niszczą nasze włosy.

–  zbyt częste i mocne wycieranie włosów w ręcznik

– niewłaściwe przypinanie włosów, naprężanie i załamywanie

– zbyt mocne nawijanie włosów na wałki

– zmiażdżenie włosów żelazkami podczas ondulacji

– podczas złego tapirowania włosów

Uszkodzenia mechaniczne powodują częściowo zniszczenie łusek włosowatych, co sprzyja utracie wody z warstwy korowej. Włsoy stają się szorstkie, łamliwe i kruche.

Uszkodzenia fizyczne ( termiczne) powstają w skutek działania na włosy zbyt dużej temperatury. Najczęściej wywołują:

– zużyte zbytnio lokówki

– szczotki termiczne

– suszarki o zbyt wysokim strumieniu powietrza

– zbyt długi czas suszenia

Po przez zbyt dużą temperaturę włosy stają się kruche, łamliwe i matowe.

Uszkodzenia chemiczne powstają pod wpływem działania na włosy substancji chemicznych, co jest związane z złym wykonywaniem zabiegów fryzjerskich lub niewłaściwą pielęgnacją włosów. Najczęściej one się zdarzają ich przyczyny to:

– złe stosowanie preparatów fryzjerskich

– źle dobrana ocena stanu włosów

– złe zabezpieczenie lub brak przed zabiegiem

Środki chemiczne często powodują uszkodzenia włosów działają nie tylko na warstwy zewnętrzne włosa ale przenikają także do kory włosów. Włosy są wrażliwe na działanie: silnych zasad i kwasów, preparatów do ondulacji, rozjaśniaczy i dekoloryzantów a także farb fryzjerskich.

Uszkodzenia łodygi włosa są zaś różne powstają w wyniku działania czynników zewnętrznych uszkadzających strukturę włosa lu indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Wyróżnia się: 

– włosy złamane

– włosy splątane

– włosy skręcone

– włosy paciorkowate

– włosy obrączkowate

– włosy podłużnie rozczepione

– włosy rozczepione węzłowato

Najczęściej dochodzi do złamanego włosa, po prostu trzon włosa zostaje rozłamany, Włosy o uszkodzonej strukturze są nie odporne na działanie siły, wystarczy małe obciążenie i włos ulegnie rozłamaniu. Włosy zaś splątane powstają wskutek spłaszczenia mieszków włosowatych. Przez to włosy są mocno spłaszczone i trudne do rozczesania. Trudno jest z nich ułożyć fryzurę. Włosy paciorkowate występują przeważnie w dziedzicznej chorobie mieszków włosowych, która jest nieuleczalna. Na trzonie włosa występują regularne zgrubienie i przewężenie a skóra głowy przy ujściu mieszków wyglądają jak pokryte piaskiem. Stają się one cienkie, szorstkie i łamliwe. Zaczynają często wypadać już w dzieciństwie, są skutkiem często wczesnego łysienia.  Włosy obrączkowate zaś są nierówno zabarwione występują na przemian jasne i ciemne odcinki. Włosy wtedy wyglądają jak by były pokryte jakimiś pierścieniami. Włosy takie mają właściwą strukturę, średnicę i nie są łamliwe. Włosy skręcone to zaś włosy spłaszczone i skręcone wzdłuż własnej osi podłużnej. Wytrzymałość włosów takich jest mniejsza . Zmiana ta może być wrodzona lub nabyta. Jeżeli jest to zmiana wrodzona pojawia się już u dziewczynek w wieku przedszkolnym w jasnych włosach , a zaś jak jest nabyta to pojawia się po okresie dojrzewania i może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.  Włosy na końca, jeżeli mamy rozdwojone, pojawia się problem z podłużnym rozszczepem włosa. Niedoboru cementu i spoiwa międzykomórkowego powoduje, że włos dzieli się na kilka włosków. Włosy z rozszczepem zaś węzłowatym dotyczy łodygi włosa. Na jej powierzchni powstają kuliste zgrubienia przypominające węzełek. Przyczyną takich dolegliwości może być drapanie chorej skóry głowy lub nerwica.

 

Dodaj komentarz

avatar