Równowaga gospodarki hormonalnej jest dla działania całego organizmu kluczowa. Często stan naszej skóry podpowiada, że coś może być nie tak i niekoniecznie jest to spowodowane złą dietą, ale właśnie zaburzeniami hormonalnymi. Wypryski, przebarwienia, trądzik na cerze dojrzałej i zaczerwienie skóry nie są przypadłościami jedynie wieku młodzieńczego. Co możemy zrobić, kiedy nasza skóra potrzebuje pomocy? Jeśli interesuje cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Trądzik na cerze dojrzałej

To tzw. trądzik hormonalny. Najczęściej pojawia się u kobiet po 25. roku życia i często mylimy go z innymi przypadłościami. Jakie są objawy trądziku hormonalnego? Niestety, przejawia się różnie: mogą wystąpić bolesne grudki pod skórą albo zapaleniem łojotokowym, wtedy, gdy czujemy nagły wysyp wyprysków. Taka sytuacja zdarza się w okresach, kiedy hormony intensywnie pracują: podczas miesiączki (zwłaszcza przed), ciąży, menopauzy lub w czasie karmienia piersią. Jednak hormony nie są jedynym czynnikiem wywołującym trądzik, bardzo często idą w parze z nadmiernym stresem i złą dietą – „bogatą” w produkty wysoko przetworzone, fast foody, a więc z dużą zawartością konserwantów i soli. Mamy wtedy do czynienia z cerą przesuszoną, która produkuje nadmierną ilość sebum, co powoduje zatykanie się porów skórnych. Bardzo często z trądzikiem hormonalnym borykają się osoby cierpiące na choroby tarczycy. Inną odmianą trądziku hormonalnego jest trądzik różowaty, który objawia się rumieniami, grudkowymi krostami na policzkach i czole, często taka skóra piecze i swędzi. Jak możemy sobie pomóc? Przede wszystkim odstawmy wszelkie kosmetyki do cery trądzikowej, bo zawierają one alkohol i inne wysuszacze. Cera przy trądziku hormonalnym nie jest tłusta, ale przesuszona! Dlatego najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności to pilnowanie, by organizm i skóra były odpowiednio nawilżone. Pij dużo wody oraz używaj kremów nawilżających i delikatnych żeli do mycia twarzy lub płynów micelarnych. Trądzik hormonalny należy traktować delikatnie, by nie roznosić stanów zapalnych. Zwykle to, co widzimy na zewnątrz, czyli boląca krosta, to zaledwie początek góry lodowej – najwięcej bakterii gromadzi się pod skórą. Rozsądnym będzie też zbadanie poziomu swoich hormonów.

Wspomagające zabiegi

Osoby, które cierpią na trądzik hormonalny mogą wspomagać swoje leczenie mechanicznymi lub laserowymi zabiegami. Wymaga to konsultacji z dobrym kosmetologiem, ponieważ zabiegi te powinny być delikatne ale złuszczające. Dlatego absolutnie zabroniona jest np. mikrodermabrazja albo zabiegi z użyciem kwasów. Za to zalecane są zabiegi laserowe, np. IPL. Minusem takich zabiegów jest ich cena, jedno spotkanie może kosztować od 250 do 400 złotych, a żeby terapia była skuteczna potrzebne jest m.in. 6-8 zabiegów. Alternatywą dla laserów są lekarstwa doustne, ale lepiej je skonsultować z lekarzem, niż wierzyć reklamom.