jej1

Usuwanie ósemek, czy jak często nazywamy ostatnie z zębów trzonowych „zębów mądrości” kojarzone jest z bólem i jak się okazuje nieuzasadnionym strachem. Faktem jest, że zabieg nie należy do najprzyjemniejszych i może wywołać nieprzyjemne odczucia, co nie oznacza, że powinniśmy odwlekać jego wykonanie lub poddawać się paraliżującemu stresowi.

Kiedy należy wykonać zabieg usunięcia ósemki?

Istnieje wiele wskazań składających się na konieczność usunięcia ósemek. Szczególnie często u pacjentów występuje tzw. zatrzymanie ósemki w żuchwie. W skrajnych przypadkach skutkuje to przesuwaniem istniejących zębów i ich deformacjami w obrębie prostej linii. Często „zatrzymane ósemki” są źle usytuowane. Ponadto ósemki nagminnie się psują i stwarzają problemy związanie z utrzymaniem higieny jamy ustnej. Z anatomicznego punktu widzenia ósemki całkowicie nie są nam potrzebne i możemy sobie spokojnie poradzić bez nich. Co więcej ich wyrwanie dostarcza miejsca pozostałym zębom, które dzięki temu nie będą zanadto ściśnięte.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów wyrastanie ósemki i jej późniejszy nacisk na pozostałe zęby może powodować ból. Co też ze zrozumiałych względów może posłużyć jako argument do ich usunięcia.

Oprócz niewykształconych do końca ósemek odczuwanie bólu może się wiązać również z tymi wyrżniętymi już nad powierzchnią dziąseł.

Ósemki można usuwać na dwa sposoby:

  1. Chirurgicznie;
  2. W sposób tradycyjny.

Jeśli ząb jest zatrzymany, a dodatkowo uciska na inny konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Wiąże się on z odkryciem błony śluzowej zabezpieczającej ząb, tak aby dostać się do jego korony. Później dokonuje się usunięcia czyli ekstrakcji. Następnie stomatolog czyści zębodół z pozostałości zębiny i w celu oczyszczenia pozostałych tkanek. Później dentysta zszywa powstałą ranę i zakłada wymienny, jałowy opatrunek.

Podstawą do wykonania zabiegu jest zdjęcie pantomograficzne obrazujące położenie zęba w szczęce. Zanim pacjent zostanie poddany zabiegowi znieczula się go miejscowo.

Specjaliści z Implant-Art polecają, aby usuwać ósemki przed skończeniem 20 roku życia. Wtedy korzenie zęba nie są jeszcze całkowicie wykształcone i dzięki temu nie tylko ból podczas zabiegu będzie mniejszy, ale też można będzie uniknąć późniejszych powikłań.

W wyniku zabiegu możliwe jest krwawienie oraz miejscowa opuchlizna. Jest to normalna reakcja organizmu i trwa zazwyczaj do kilku dni. Jeśli jednak w tym czasie dodatkowo wystąpi gorączka, a krwawienie nie będzie ustępować należy udać się ponownie do gabinetu stomatologicznego w celu ustalenia przyczyn zaistniałych komplikacji.

Czy zabieg usuwania ósemek jest bardzo bolesny?

Dzisiejsza chirurgia stomatologiczna jest na tyle rozwinięta, a podawane pacjentowi znieczulenie działa na tyle silnie, że nie powinien on odczuwać żadnego bólu. Nie oznacza to równocześnie, że zostanie całkowicie pozbawiony świadomości, że w jego jamie ustnej odbywa się interwencja chirurgiczna. Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort w postaci nacisku, co jednak nie powinno być mylone z odczuwaniem bólu.

Zalecenia dentystów po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu wymagane jest ograniczenie w spożywaniu pokarmów i przyjmowaniu płynów. W początkowych dniach po usunięciu ósemek wielu pacjentów przyjmuje pokarmy w formie płynnej lub rozdrobnionej.

Pozostałe wskazania kierowane przez stomatologa związane są z indywidualnymi odczuciami pacjenta. W razie pojawiającego się bólu pozabiegowego dentysta może przepisać leki przeciwbólowe na receptę lub jedynie zalecić te szeroko dostępne, które pokonają ból o mniejszym natężeniu. Popularnym zaleceniem jest zastosowanie zimnych okładów na opuchnięte miejsce. Po zabiegu należy wyciszyć się i powstrzymać od prac fizycznych. Zdarza się, że niektórzy pacjenci kierowani są na kilkudniowe zwolnienie lekarskie.

W warszawskiej klinice stomatologicznej Implant-Art na Mokotowie, doświadczeni dentyści odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania, zaplanują zabieg oraz zapewnią możliwość dalszych konsultacji i opieki już po wykonanym usunięciu ósemek.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://implant-art.com.pl/kontakt