Pojęcie łupież głowy jest bardzo szerokie rozumie się nadmierne łuszczenie się owłosionej głowy , jednak bez reakcji zapalnej u podłoża włosa. Najczęściej przyczyną jest łojotok, który zwiększa produkcję łoju. 

W takim środowisku mogą się rodzić mikroorganizmy, jak grzyby skóry głowy. Drożdżaki takie należą do swoistej flory skóry i odnajduje się na głowie i innych miejscach skóry bogatych w lipidy. Dopiero po zakłóceniu równowagi skóry głowy, grzyb intensywnie rozprzestrzenia się i rozmnaża w kanalikach łojowych włosa. Enzymy produkowane przez te grzyby wspomagają powstanie wolnych kwasów tłuszczowych i nadtlenków lipidowych, która bardzo podrażniają nam skórę głowy. Powstaje w ten sposób szybsze wytwarzanie komórek naskórka, które szybko wędrują na powierzchnię skóry. Przy pomocy łoju, potu i międzykomórkowej substancji łączącej, łuski łączą się w większe skupiska i są widoczne gołym okiem. Świąd często występuje, gdy mamy łupież, ponieważ wtedy podrażnioną mamy skórę. Drapanie w takiej sytuacji jeszcze bardziej i zwiększa łuszczeniu się naskórka.

stock-photo-dandruff-in-the-hair-of-a-person-137366132U nas w Europie co druga prawie osoba cierpi na łupież. Pojawia się zazwyczaj po okresie dojrzewania między 20 a 40 rokiem życia, a potem ustępuje. Najczęściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Najczęściej także ma znaczenie pora roku, ponieważ najłagodniejszy jest w okresie lata. 

Jeżeli łupież pojawia się u dzieci, najlepiej zgłosić się  z tym do lekarza, ponieważ często jest to jakieś inne schorzenie. Tak samo u dorosłych, których skóra jest czerwona lub gdy wypadają włosy. W zależności od aktywności gruczołów łojowych, wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu. Na suchej skórze głowy powstają małe, suche, białe łuski, które łatwo odrywają się od skóry głowy i sypią się z włosów. Tłuste zaś łuski grube, często żółtawe trzymają się na skórze i włosach, gdy sklejają się w większe bryły. Takie miejsce to często skupisko także innych mikroorganizmów.

Szampony przeciwłupieżowe powinny być łagodne, a najważniejsze, aby zapobiec podrażnieniu skóry głowy. Ale muszą dodatkowo dobrze oczyszczać oderwane łuski łupieżu i zlikwidować miejsce powstawania nowego grzyba. Wartość php powinna się znaleźć w przedziale lekko kwaśnym. Zbyt silne odtłuszczanie nie jest pożądane, ponieważ wtedy gruczoły łojowe pobudzone są dodatkowo w produkcji łoju.Do takich szamponów dodaje się liczne kosmetyczne i farmakologiczne substancje czynne. Możne podzielić je na 3 grupy o różnym działaniu.

Preparaty keratolityczne: W celu oderwania od skóry głowy istniejących łusek oraz miękczeniu materiału stosuje się: kwas salicylowy, siarkę i organiczne związki siarki. Warto jak w takim szamponie znajduje się także: kwas lipohydrojsylowy.

Te 3 grupy substancji to:

substancje hamujące podział komórkowy: pirytioniany oraz siarczek selenu i siarczek kadmu.

– substancje działające przeciwgrzybiczno: katokonazol, klimbazol i cyklopiroksolamina.

substancje regulujące wydzieleniu łoju: pirolidynokarboksylan cynku