Każda mama dobrze wie co oznacza kolka u niemowlaka i bynajmniej nie jest to nic przyjemnego. Zazwyczaj kolka występuje u dziecka pomiędzy 3, a 7 tygodniem życia noworodka i pojawia się dość często. Niestety do tej pory nie odkryto przyczyny skąd biorą się kolki u niemowląt, ale na szczęście znamy sposoby, które pomogą nam ją zwalczać. Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący sposobów na zwalczanie kolki u noworodka. Przeczytaj go koniecznie!

Po czym poznać kolkę u malucha?

Najpopularniejsze objawy po których możesz rozpoznać kolkę to: napięty brzuszek u dziecka, podkurczone nóżki, prężenie się oraz bardzo głośny płacz. W sytuacji, gdy przytulenie nie pomaga i dziecko dalej się nie uspakaja to zwykle oznacza, że to jest niemowlęca kolka.

Przede wszystkim, gdy pojawi się u dziecka kolka nie panikuj!

Zachowanie spokoju w takiej sytuacji jest najważniejsze. Pamiętaj, że kolka to normalne i typowe zjawisko u dzieci w tym wieku i nie ma ona żadnych, poważnych konsekwencji zdrowotnych w dalszym życiu naszego niemowlaka. Powinnaś być także świadoma tego, że w przypadku, gdy Twoje dziecko nie daje się utulić i ciągle płacze to wciąż należy zachować spokój. Noworodek doskonale wyczuwa Twoje emocje. Panująca w domu atmosfera ma ogromny wpływ na Twoje dziecko, dlatego postaraj się, aby była to atmosfera spokoju i relaksu. Niestety, ale jeśli noworodek przebywa w nerwowym otoczeniu to jest spora szansa na to, że ta kolka się u niego pojawi. Dlatego pamiętaj o jednej zasadzie: zachowaj spokój!

Podaj maluchowi preparaty, które złagodzą kolkę

Na szczęście w aptece możesz kupić kilka preparatów bez recepty, które pozwolą złagodzić objawy kolki u Twojego dziecka. Jest to dobre rozwiązanie, gdy kolki pojawiają się u malucha sporadycznie, ponieważ tego rodzaju preparaty są zrobione na bazie rumianku oraz kopru włoskiego i działają rozkurczowo, a także wiatropędnie. Warto je podawać dziecku również profilaktyczne, aby kolka nie powracała zbyt często. Natomiast w sytuacji, gdy karmisz dziecko piersią możesz spróbować wypić herbatkę antykolkową, ponieważ jej składniki przenikają do mleka, które przyjmuje Twój maluch. To jednak wyklucza się z podawaniem dziecku jakichkolwiek innych preparatów. Jeśli kolka u dziecka powtarza się przez 2-4 dni to znaczy, że najwyższy czas wybrać się z naszym noworodkiem do pediatry.

Warto spróbować ogrzać brzuszek niemowlaka

Stary, dobry sposób na zwalczanie kolki u dziecka to po prostu ogrzanie jego brzuszka. Możemy w tym celu użyć małego termoforu, jeśli posiadamy takowy, a jeśli nie to wystarczy przeprasować tetrową pieluszkę albo wykorzystać ciepły ręcznik. W aptece jest dostępny specjalny okłady cold-hot – pamiętajmy jednak, aby kłaść go bezpośrednio na ubranko naszego malucha. Dobrym pomysłem jest ułożenie noworodka na swoim brzuchu, tak aby dotykał brzuszkiem naszego brzucha. W ten sposób malec uspokaja się, gdy czuje nasze ciepło i jest mu łatwiej wydalić gazy. W tym czasie możemy także delikatnie masować dziecko po plecach, aby je uspokoić. Ostatecznie możemy zrobić maluchowi ciepłą kąpiel i potrzymać go troszkę dłużej w ciepłej wodzie.

Pomasuj brzuszek noworodka

Kładziemy dziecko na łóżku i powolutku wykonujemy mu masaż brzucha – od zewnątrz do środka brzuszka. Pamiętajmy o tym, że nasze ruchy muszą być bardzo delikatne oraz zgodne z ruchem wskazówek zegara. Taki masaż należy wykonać raz prawą, a raz lewą dłonią – prawą dłonią staramy się robić półkola, natomiast lewą wykonujemy ruchy okrężne. Masaż wykonujemy do czasu aż nasz maluch się nie uspokoi i nie przestanie płakać.