Preparaty rozjaśniające są bardzo mocnymi produktami. Możemy je podzielić na cztery grupy między innymi na: lotiony, toniki, szampony, emulsje i żele a także proszki i pasty. Lotiony i toniki rozjaśniające wskazują słabe działanie utleniające, są na bazie wodnych roztworów nadtlenku wodoru o stężeniu 3 % czyli 1-2 tony.

Szampony rozjaśniające miesza się z wodą o stężeniu do 6 %. One się pienią. Dzięki tej metodzie, możemy rozjaśnić włosy o 3 tony.

Emulsje i żele rozjaśniające zawierają etanoloaminy jako środki alkaliczne oraz substancje ochronne i regenerujące strukturę włosów. tłuszcze oraz hydrolizanty proteinowe. Przed użyciem emulsje się miesza z oksydantami, do których dodaje się oksydant 9% rozjaśnia włosy do 5 tonów.

Proszki i pasty o mocnym działaniu rozjaśniającym związki o silnym działaniu alkalizującym, np. potas, sodu, węglanu. Często stosuje się dla wzmocnienia nadsiarczan lub nadtlenek magnezu. Można rozjaśnić włosy od 1 do 7 tonów takim sposobem. Wszystko zależy jakie preparaty wybierzemy.

Substancje alkalizujące  w którą w skład wchodzą: woda amoniakalna, etanoloaminy, węglan, metakrzemian, fosforan sodu, potas. Rozchylają łuski, wnikanie utleniaczy do kory, wspomagają rozpraszanie barwników, rozkładają nadtlenek wodoru i przyśpieszanie melanin we włosie.

Wzmacniacze rozjaśniania w które w skład wchodzą: nadwęglany, nadsiarczany sodu, potasu i amonu, nadborany,, nadtlenki baru i magnezu. Po wymieszaniu z oksydantem reagują z wodą i wydzielają dodatkowe ilości tlenu, który utlenia melaniny, są dodawane tylko do profesjonalnych preparatów silnie rozjaśniających.

Substancje nośne w które w skład wchodzą: środki żelotwórcze, kaolin i inne emulgatotory. Wiążą proszkowane środki utleniające a także zapobiegające pyleniu. Nadają skórze właściwą konsystencję preparatom, które dzięki temu nie spływają z włosów.

Zagęszczacze w które w skład wchodzą: pochodne celulozy. Nadają preparatom właściwą konsystencję.

Środki zwilżające w które w skład wchodzą: niejonowe środki powierzchniowo czynne. Lekko nawilżają włosy i ułatwiają rozprowadzenie preparatu.

Kompleksy czyli związki kompleksowe metali. Wiążą jony metali powstające podczas utleniania, dzięki czemu zapobiegają ich negatywnemu wpływowi na proces rozjaśniania.

Barwniki bezpośrednie czyli barwniki niebieskie i fioletowe. Likwidują zażółcenia włosów.

girl-163695_640Preparaty te miesza się z oksydantami, ponieważ wykonanie zabiegu bez nich jest niemożliwe. Środki takie zawierają :

– wodne roztwory nadtlenku wodoru

– stabilizatory np. kwas siarkowy

– substancje o działaniu osłonowym np. lanolinę

– środki powierzchniowo czynne np. laurylosiarczan sodu

– zagęszczacze często pochodne celulozy

– sekwestranty zmiękczające wodę

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments