Ciąża to magiczny czas dla każdej kobiety, ale także dość trudny czas. Nie możemy jednak zapominać, że ciąża to nie choroba, dlatego jeśli tylko nasza ciąża nie jest zagrożona to nie ma najmniejszego powodu, aby całymi dniami leżeć w łóżku i całkiem zrezygnować z jakichkolwiek aktywności. Jak mawia stare przysłowie „Ruch to zdrowie” – czego więc może bardziej potrzebować przyszła mama niż zdrowia dla siebie i dla malucha? Oczywiście wiadomo, że maratony trzeba sobie odpuścić, na rower też nie do końca można wsiąść i większość treningów Ewy Chodakowskiej (dostępne są treningi dla kobiet w ciąży) niestety też nie są najlepszym pomysłem – ale półgodzinny spacer na świeżym powietrzu nam na pewno nie zaszkodzi! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat

Jakich ćwiczeń nie powinniśmy robić w czasie ciąży?

Niestety, ale będąc w stanie błogosławionym musimy zrezygnować z wszelkiego rodzaju ćwiczeń, w których leżymy na plecach oraz takich, które wzmacniają mięśnie brzucha (wszelkiego rodzaju brzuszki nie są dobrym pomysłem). Ponadto nie powinniśmy wykonywać ćwiczeń związanych z unoszeniem rąk powyżej linii barków ani robić zbyt głębokich przysiadów. Koniecznie unikać także należy aktywności, w których musiałybyśmy dotknąć rękoma naszych palców u nóg – zdecydowanie jest to nie wskazane w naszym stanie. Warto także zapamiętać, że w pierwszym trymestrze lepiej nie zaczynać treningów oraz nie możemy używać obciążeń w trzecim trymestrze. Natomiast jeśli jesteś już w zaawansowanej ciąży to nie wykonuj ćwiczeń w pozycji stojącej. Zadbaj oto, aby maksymalne tętno w trakcie ćwiczeń wynosiło 140 ud/minutę. I na koniec najważniejsze: możesz wykonywać ćwiczenia dopiero wtedy, kiedy porozmawiasz ze swoim lekarzem, który wyrazi na to zgodę i powie, że nie będzie to w żadnym stopniu zagrożeniem dla Ciebie i dla Twojego dziecka!

Dlaczego ruch i ćwiczenia w ciąży są takie ważne?

Jeśli tylko wykonujemy różne aktywności w odpowiednim dla nas tempie oraz w sposób nie zagrażający nam i naszemu dziecku to możemy czerpać z ruchu oraz ćwiczeń same korzyści. Przede wszystkim zmniejszy się Twój ból pleców i nie będziesz odczuwać go tak często oraz złagodzisz zaparcia. Ponadto usprawnisz układ krążenia i oddechowy oraz poprawisz ogólną sprawną fizyczną. Dodatkowo zmniejszysz ryzyko komplikacji w czasie ciąży oraz wzmocnisz swoje serce. Musisz także wiedzieć, że aktywność fizyczna polepszy funkcjonowanie Twojego układu krążenia i oddechowego, dzięki czemu łatwiej będziesz sobie radzić z wysiłkiem w ciąży oraz w trakcie samego porodu. Warto także zaznaczyć, że dzięki ćwiczeniom zwiększy się przepływ krwi przez macicę i łożysko, a to wpłynie w pozytywny sposób na przebieg Twojej ciąży oraz rozwój płodu.