Nietrwałe odkształcenie włosów to chwilowa zmiana fryzury do następnego umycia.

Do nietrwałego odkształcania włosów możemy zaliczyć:

– ondulacje wodną – czyli stylizacja na mokro

– ondulacja żelazkowa – czyli stylizacja na sucho

– czesanie włosów – można na mokro i sucho

Włosy mają dużą zdolność pochłaniania wilgoci, dzięki temu włosy wchłaniają wodę i się kształcą, po jej utracie wracają do swojego wyglądu. Jeżeli będziemy używać środki do stylizacji odpowiednie unikniemy szybkiemu zniekształceniu fryzurze. Preparaty używane powinny być zapachowe i szybko wysychać, ale nie pozostawiać osadu czy skorupy. Podczas wyboru takich preparatów powinniśmy zwrócić uwagę na kształt fryzury i rodzaj włosów. Dobrze dobrany kosmetyk to świetny wygląd fryzury przez dłuższy czas.

Preparaty do tego sposobu modelowania można podzielić na dwie grupy:

– preparaty do ondulacji wodnej, które są nakładane na mokre włosy.One wspomagają ułożenie fryzury,  a także lepsze suszenie włosów, bez pozostawiania osadu na przykład są to: pianki, lotiony, żele.

– preparaty do czesania, które są utrwaleniem i nakłada się na suche włosy. Są to preparaty takie jak: pianki, wosk, gumy fryzjerskie, fliudy, lakiery i żele. Stosowanie tych preparatów nadaje fryzurze różny kształt. Takie preparaty mogą także nadawać czasem kolor, czy efekt mokrych włosów. Dobrze dobrany produkt podkreśla fryzurę, utrwala i nadaje zdrowy wygląd.

Preparaty takie można kupić do różnego typu włosów i w różnej postaci i ilości. Można je kupić w postaci: pianek, żeli, kremów,wosków i  aerozoli w formie wodno-alkoholowych. Większość z nich są na bazie syntetycznych polimerów np. poliwinylopirolidonu, polioctanu winylu. Zaś do krótkich typowo włosów stosuje się brylanty, kremy, woski fryzjerskie, które są na bazie węglowodorów i substancji tłuszczowych.

Skład preparatów do układania włosów w nietrwałym odkształceniu: 

Lakiery,pianki, żele i płyny zawierają:

– Plastyfikatory- nadaje gładkość, elastyczność i miękkość włosom jest to np. glikon polietylenowy

– Środki filmotwórcze – tworzą na włosach warstwę, która utrzymuje włosy w jednej pozycji i zwiększa objętość np. kwas poliakrylowy, polioctan winylu.

– Substancje nośne – umożliwiają utworzenie formy preparatów np. środki pianotwórcze, żelotwórcze. Najczęściej do żeli używa się substancji zwanej hydrofilowe formy, które łączą się z wodą.

– Środki kondycjonujące –  zapobiegają dobrze elektryzowaniu się a także pomagają rozczesywaniu włosom. Ale mogą one obciążać włosy cienkie i lekkie. Stosowane najczęściej są kwasy organiczne, polimery silikonowe, pantenol oraz hydrolizaty protein.

– Środki utrzymujące wilgoć – stosuje się do żeli, które dają efekt mokrych włosów, chronią przed wyschnięciem są to np. sorbitol, gliceryna, śluzy.

– Środki zagęszczające – nadają właściwą konsystencję.  Stosuje się najczęściej pochodne celulozy i polimery akrylowe.

– Propolenty -gazy pędne, które działają na włosy bezpośrednio np. izobutan, propan

– Barwniki i środki nabłyszczające – przeważnie są to pigmenty, środki brokatujące np. tlenki metali oraz tlenochlorki, które chronią połysk.

– Filtry UV – zabezpieczają włosy przed szkodliwym działaniem promieni a także rodników. Mogą to być tokoferole.

– Środki konserwujące – chronią przed rozwojem pleśni, drożdżaków i bakterii np. parabeny i ich pochodne, kwas benzoesowy i jego pochodne.

– Środki zapachowe – nadają preparatom przyjemny zapach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments