W sklepach możemy spotkać wiele ciekawych propozycji środków pielęgnacyjnych, które często dzielą się na sposób działania ich na włosy i skór głowy. Nie raz nie wiemy tak do końca w jaki sposób możemy je wykorzystać i do czego służą. Na pewno po tych wiadomościach dowiecie się jak stosować te różne preparaty i kiedy.

Wyróżniamy preparaty do regeneracji, ochrony, stymulujące i regulujące a także kondycjonery. Wszystkie one pomagają nam w jakimś stopniu. Ale gdy są dokładnie dobrane do potrzeb to najbardziej.

Preparaty do regeneracji są nam potrzebne do regeneracji struktury włosów. Działanie takich preparatów na samym początku jest mało widoczne, dopiero przy dłuższym stosowaniu są widoczne. Włosy stają się bardziej wytrzymałe mechanicznie, nawilżone i uzupełnione. Środki regenerujące to przede wszystkim odżywki, kremy i maski.

Preparaty ochronne są metodą zabezpieczającą włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak na przykład promieniwanie UV czy wolne rodniki. Preparaty takie także zapobiegają plątaniu się włosom  i ułatwiają ich rozczesywanie. Dodatkowo zwiększa się szczelność łusek włosowatych i zmniejsza tarcie. Substancje ochronne tworzą na włosach ochronną warstwę na przykład podczas chemicznych zabiegów. Chronią włosy przed złym działaniem oksydantów oraz wyrównują i uzupełniają ubytki co poprawia wytrzymałość i wygląd włosów.

Preparaty stymulujące i regulujące procesy fizjologiczne działają tak naprawdę na mieszki włosowe i skórę głowy. Celem takich preparatów jest: odnowa naskórka, szybszy porost włosów, normalizacja pracy gruczołów łojowych skóry głowy i regulacja zaburzeń skóry głowy takich jak łupież. Preparaty tego typu najczęściej są w postaci płynów, lotionów a także coraz częściej w ampułkach.  Zawierają one substancje aktywne, które służą  do użytku profesjonalnego. Efektywnie wzmacniają, odżywiają i stymulują wzrost włosa.

Kondycjonery  zaś działają doraźnie. Maskują uszkodzenia i wady włosów. Ale efekt jest krótkotrwały trzyma się tylko do następnego mycia. Włosy są bardziej puszyste, miękkie i elastyczne a także mają połysk. Preparaty takie likwidują nadmierne natłuszczanie włosów, ułatwia rozczesywanie i układanie fryzury. Wszystko to działa na powierzchni włosów i poprawia kondycję łusek. Są to najczęściej balsamy i odżywki.

Zabieg kondycjonującym regenerujący i ochronny posiadają substancje aktywne w środkach do pielęgnacji takie jak: 

– substancje tłuszczowe; kwasy tłuszczowe np. oleinowy, stearynowy, rycynowy, alkohole tłuszczowe np. stearylowy, cetylowy, oleje roślinne np. olej z oliwek, olej kukurydziany, woski naturalne między innymi pszczeli, lanolina, fosfolipidy np. lecytyna, ceramidy. Działają one wszystkie na powierzchni włosów tworzą ochronę , słabo łączą się z łuskami, wnikają w wnętrze włosów i trwale łączą się z cementem międzykomórkowym, wyższa temperatura pomaga im wniknąć w głąb włosa.

– silikony: glikole silikonowe. Działają one ochronnie, poprawiają połysk i rozczesywanie włosów.

związki zawierające azot: aminy, amidy, tlenki amin. Dobrze uszczelniają zewnętrzną otoczkę włosów, wnikają do ich wnętrza, wbudowują się w uszkodzone struktury keratyny, nadają połysk i ułatwiają rozczesywanie.

proteiny i ich pochodne: kolagen, keratyna, elastyna, jedwab, kozeina mleka. Działają po przez tworzenie warstwy ochronnej, która chroni włosy przed wysychaniem, przenikają przez łuski do kory włosów, wbudowują się w ubytki, działają łagodząco.

bezpośrednio nawilżające: gliceryna, glikole, sorbitol. Zatrzymują one wodę we włosach i chronią przed jej wyparowaniem.

struktury keratyny: glukoza, aldehyd glutaminowy. Tworzą wiązania chemiczne z keratyny, dodatkowo wbudowują się w ubytki struktury włosów, zwiększają wytrzymałość mechaniczną i poprawiają wygląd.

związki kationowe czynne: czwartorzędowe sole amonowe, kationowe, pochodne silikonów, kationowe pochodne aminokwasów i protein. Te składniki wygładzają, nadają połysk, miękkość i elastyczność włosom, regenerują włosy zniszczone, działają na powierzchni lub wnikają w włos.

Zabieg stymulacji i regulacji włosów posiadają substancje aktywne w środkach do pielęgnacji takie jak:

– amidy kwasu mlekowego i octowego, siarka koloidalna i dziegieć, ekstrakty roślinne, np. z pokrzywy, szałwii, brzozy, chmielu, aminokwasy zawierające siarkę, polimery filmotwórcze. One normalizują pracę gruczołów i hamują aktywność bakteryjną, zmniejszając skutki przetłuszczania się włosów.

– proteion cynku, disiarczek selenu, kwas salicynowy. Działają one ograniczając grzyby drożdżakowe odpowiedzialne za powstawanie łupieżu, zmniejszają dodatkowo aktywność gruczołów łojowych i działają łagodząco.

– pochodne kwasu nikotynowego witaminy A, E, H i witamin z grupy B, mentol, wyciąg z żeń-szenia, pieprzowca czerwonego, czarnej rzepy i cynamonu. Działają te składniki na włosy poprawiając mieszki włosowe, stymulują porost i hamują wypadanie włosów.

Należy jednak pamiętać, że zbyt częste używanie właściwie dobranych preparatów regenerujących, prowadzi do nadmiernego odkładania się składników pielęgnacyjnych na włosach. Łatwo zauważyć, kiedy przesadzimy z dobrocią dla naszych włosów, ponieważ są one ciężkie, wiotkie, nie utrzymują kształtu i są mało puszyste.

preapratay peile gnacjaNajlepiej stosować środki regenerujące w zależności od stanu naszych włosów:

– włosy normalne- jeden zabieg co 4-6 tygodni

– włosy suche- jeden zabieg co 3-4 tygodnie

– włosy matowe, z tendencją do przesuszania, po zabiegach koloryzacji, płukankach barwiących, lekko zniszczone – I faza jeden zabieg co 2-3 tygodnie a później co 3-4 tygodnie.

– włosy suche, matowe i zniszczone mechanicznie na skutek łagodnej ondulacji, lekkiego rozjaśniania – I faza jeden zabieg co 1-2 tygodnie, później należy zmniejszać ilość od poprawy naszego wyglądu włosów.

– włosy matowe, sztywne, ze zniszczonymi łuskami włosowatymi, po zabiegach alkalicznych, trwałej ondulacji, intensywnie rozjaśnianiu włosów, częstym farbowaniu i z tendencją wyłamywaniu się – I faza raz w tygodniu a później zmniejszać powoli w zależności od stopnia poprawy wyglądu włosów.

– włosy silnie zniszczone agresywnymi i częstymi zabiegami chemicznymi, z wyraźnymi ubytkami w strukturze, słabe i łamliwe, matowe i sianowate – I faza 2-4 razy w tygodniu a potem raz w tygodniu.

Przyczyną nadmierności nakładania się preparatu na włosy i ich złym wyglądzie może być także przyczyna niespłukiwania dokładnie preparatów z włosów. Składniki te mają bardzo często zdolność do osadzania się na powierzchni włosów. Ilość wsiąkanych odczynów jest tylko taka jaka jest naturalnie w danym momencie potrzebna, a wiec ich nadmierność powoduje obciążenie ich i zły wygląd.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments