Chirurgia plastyczna od kilkunastu lat cieszy się raczej złą sławą. Trudno się dziwić – jest promowana przez celebrytów, którzy słyną z tego, że są znani lub „wybili się” na jakimś obyczajowym skandalu. Dlatego operacje plastyczne kojarzą nam się bardziej z byciem próżnym i pragnieniem rozgłosu, a nie poprawieniem urody lub nawet komfortu życia! Jakie są najczęstsze prawdy i mity na temat operacji plastycznych?

Operacja plastyczna na życzenie klienta

Wiele osób myśli, że aby poddać się zabiegowi operacji plastycznej wystarczy mieć odpowiednią ilość pieniędzy i chirurg zrobi to, na co mamy ochotę. W praktyce wygląda to nieco inaczej – najpierw trzeba przeprowadzić szczegółowe konsultacje i badania, a dopiero potem zastanowić się, czy zabieg rzeczywiście jest konieczny. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań co do zabiegów chirurgicznych – w końcu większość z nich korzysta ze znieczulenia ogólnego, a to nie są żarty! Każda operacja niesie za sobą jakieś ryzyko.

Po zabiegach plastycznych zostają okropne blizny

Wszystko zależy od rodzaju operacji plastycznej oraz doświadczenia chirurga. Niewiele osób jednak wie, że wytworzenie blizny jest wręcz konieczne! Poprzez blizny pobudza się skórę oraz wszystkie tkanki do szybszej regeneracji i gojenia się rany. To, czy blizna będzie widoczna zależy także od karnacji człowieka, u osób o ciemniejszym kolorze skóry blizny będą widoczniejsze, niż u bladych ludzi. Nie zapominajmy jednak, że współcześnie mamy dostępnych mnóstwo specyfików, dzięki którym blizny łatwiej się goją i są mniejsze.

Przez operacje plastyczne wygląda się sztucznie

Zdecydowanie mit! Oczywiście, we wszystkim chodzi o umiar. Nie taki jest cel operacji plastycznej, żeby uczynić z człowieka manekina. Chodzi w końcu o upiększenie, w subtelny i wręcz niewidoczny sposób. To, co widzimy na ekranach telewizyjnych jest efektem uzależnień od chirurgii plastycznych lub źle wykonanym zabiegiem (w niesprawdzonym salonie).

Operacje plastyczne robi się z przyczyn zdrowotnych

Prawda. Chirurgia plastyczna nie służy jedynie poprawianiu wyglądu, ale także komfortu fizycznego człowieka. Najpopularniejszym przykładem jest operacja nosa. Wiele osób zmaga się z problemem krzywej przegrody nosowej, co utrudnia np. spanie. Przy okazji prostowania przegrody można poprawić wygląd nosa, żeby lepiej dopasować go do twarzy. Chirurgia plastyczna zajmuje się również odbudową skóry po poważnych oparzeniach – i nie jest to powód jedynie estetyczny. Nie zapomnijmy także o usuwaniu piersi przez zmiany nowotworowe. Nie każda operacja plastyczna ma na celu tylko i wyłącznie poprawienie wyglądu!

Operacje są tylko dla kobiet i homoseksualistów

Oczywiście to mit. Z zabiegów chirurgii plastycznej z powodzeniem korzystają mężczyźni w różnym wieku. Często wykonywanym zabiegiem estetycznym jest np. usuwanie nadmiaru skóry po znacznym zrzuceniu wagi lub różnego rodzaju zabiegi mające na celu wyostrzenie rysów twarzy.