Zmiany w Paznokciach i ich wyglądzie często mówią nam o naszym organizmie. Dlatego warto przyjrzeć się płytkom uważniej. 

Zdrowy paznokieć powinien być błyszczący, jasnoróżowy, gładki, elastyczny, mocny i lekko wypukły. Ale nie zawsze tak jest. Na płytkach często pojawiają się przebarwienia, rowki czy pęknięcia. Bardzo często jest to powód złej pielęgnacji dłoni, działaniu detergentów czy mechanicznych urazów. Mogą również sygnalizować między innymi niedobór witamin czy składników mineralnych a także różnych chorób. Nie warto maskować złego wyglądu paznokcia lakierkami, a jednak walczyć  z tym.

Jeżeli problem jest bardzo duży warto wybrać się do dermatologa. Zleci taki lekarz na pewno dodatkowe badania lub kurację a w razie potrzeby dalsze leczenie u innego specjalisty. Jest kilka rodzajów zmian po przez barwę i strukturę, dzięki której można poznać przyczynę danego czynnika.

Rodzaje zmian i przyczyny:

Od barwy:

Żółtawo-zielonkawa : Bywa skutkiem częstego stosowania ciemnych lakierów lub palenia papierosów. Może świadczyć także o grzybicy paznokci lub łuszczycę albo problemy z zatokami. Najlepiej dać paznokciom odpocząć od lakierów ciemnych a także ograniczyć palenie. Ale jeżeli jest to stan grzybiczy lub inny niestety nie obejdzie się bez tabletek i wizyty u lekarza.

Biało- różowa : Czasem na paznokciach pojawiają się dwa odcienie biały i różowy, co może nam mówić, że mamy problem z nerkami. Gdy jednak jest więcej odcienia białego może świadczyć o problemach z tarczycą, anemii lub problemów z wątrobą. Aby takie schorzenia znikły niestety trzeba poddać się leczeniu schorzenia, które u nas się pojawiło i jest skutkiem takich paznokci.

Jasne plamki: Bardzo często pojawiają się w miejscach urazów. W takich przypadkach zanikają same. Ale jeżeli dłużej się utrzymują to mogą być powodem niedoboru żelaza, wapnia, cynku lub biotyny. Warto spróbować w takiej sytuacji preparaty witaminowe. A także jeść dużo warzyw i owoców i nabiału. Jeżeli plamki nie znikną po kilku tygodniach, najlepiej zgłosić się do lekarza, bo może być to wynik na przykład złej pracy nerek.

Od struktury: 

Rozdwajanie i pękanie : Zwykle pojawia się, gdy często moczymy ręce w wodzie i używamy mocnych detergentów. Często jest to powód także braku witamin: A, D, E i składników mineralnych takich jak krzem i wapń. Warto w takich przypadkach ubierać do prac domowych rękawiczki ochronne. Raz w tygodniu można je moczyć w oliwie ale ciepłej. A także jeść dużo warzyw i owoców, które zawierają witaminy i minerały. Dodatkowo możesz zażywać skrzyp, który zawiera sporą ilość krzemu.

Głębokie bruzdy podłużne: Często świadczą o nadciśnieniu, anemii, tarczycy czy łuszczycy a także problemy z układem pokarmowym. Gdy są paznokcie bardzo delikatne i kruche, może to świadczyć o problemach kobiecych. Ale takie bruzdy mogą także wyniknąć z upływem lat jest to naturalne Ale jeżeli są bardzo głębokie, to warto jednak zgłosić się do lekarza.

Poprzeczne bruzdy: Pojawiają się często, gdy obcinamy skórki paznokci zbyt głęboko. Ale także mogą nam mówić o zahamowaniu wzrostu płytki w następstwie silnego stresu lub po antybiotykach. Unikaj wycinania skórek głęboko. Jedz dużo jogurtów, warzyw i owoców. Zmniejszyć także warto stres po przez zużycie go na sport czy fitness.