Każdy z nas od urodzenia ma jakiś naturalny swój kolor , odpowiada za niego polifenol. Naturalne barwy obejmują barwy takie  jak: rudy, czarny, blond. 

Takie zróżnicowanie jest determinowane przez dwie grupy barwników:

– eumelaninę o barwie brązowej, odpowiedzialnej za poziom kolorystyczny włosów

– feomelaninę o barwie żółto- czerwonej, nadającej im odcień

W każdym włosie występują różne proporcje barwników, co nam daje nieskończoność możliwości.Osoby o jasnej karnacji mają jasne, cienkie włosy,w których jest mało barwników i przeważają feomelaniny. Zaś osoby o śniadnej cerze mają włosy grubsze, ciemne, o dużej zawartości pigmentów z przewagą eumelaniny. Zróżnicowanie odcieni na przykład jasny, średni i ciemny jest spowodowane ilościowym wzrostem feomelaniny w stosunku do ilości eumelaniny i pozwala na uszeregowanie barw włosów pod względem ostrości odcieni. Stworzona w ten sposób skala kolorów obejmuje:

łande włosy– jasny blond

– średni blond

– ciemny blond

– jasny brąz

– średni brąz

– ciemny brąz

– czarny

I stanowią podstawę do tworzenia innych odcieni w kolorystyce barw.  Melaniny występujące we włosie mają odmienne struktury i właściwości określające wrażliwości włosów na działanie różnych środków utleniających.

Eumelanina ma budowę ziarnistą i występuje w dużych skupiskach. Nie zawiera siarki, Jest wrażliwa na utleniacze do form bezbarwnych.

Feomelanina jest bardziej rozdrobiona od eumalaniny. Ma mniejsze rozmiary i zawiera duże ilości siarki. Siarka nadaje feomelaninie odporność na działanie środków utleniających. Rudy kolor jest spowodowany obecnością dodatkowego barwnika. Rude włosy odbarwia się trudniej. Najbardziej jednak duży wpływ mają na farbowanie włosów i odbarwianie ich siwe włosy.

Wyróżniamy 3 różne warstwy ochronne włosa:

– płaszcz lipidowy włosów

– cement międzykomórkowy

– spoiwo międzykomórkowe

Do włosa dostaje się sebum wytwarzane  przez gruczoły łojowe. Składa się on z tłuszczów, wosków, wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz bakterio-  i grzybobójczego skwalenu. Lipidy sebum hamuje przenikanie wody  i innych substancji hydrofoliowych  do włosa. Zawierają jony wodorowe, które utrzymują lekko kwaśny odczyn włosów. Płaszcz ten jest usuwany podczas mycia, farbowania czy innych zabiegów fryzjerskich.Chroni ją także cement międzykomórkowy, który ma skład podobny do składu spoiwa i opóźnia odparowanie wody pochodzącej z wnętrza włosów.Spoiwo międzykomórkowe znajdujące się w korze włosa, w odróżnieniu od sebum, zawiera ceramidy. Odpowiada za nawilżenie i zapewnia elastyczność i miękkość.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments