Kto powiedział, że najlepszy deser to taki, który jest kaloryczną bombą? Dziś udowodnimy Wam, że zestawienie słów „zdrowy deser” istnieje w rzeczywistości i podzielimy się dwoma sprawdzonymi przepisami, które zadowolą nawet najbardziej wymagające osoby.

Witaminy w słodko-kwaśnym kubeczku

Naszą pierwszą propozycją jest cytrynowy kubeczek, który nie wymaga pieczenia i bardzo łatwo go zrobić. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo na to, że większość ze składników, jakie są potrzebne, już masz w lodówce. Do rzeczy! Aby zrobić ten deser, przygotuj: duży jogurt grecki, 100g twarożku, dużą cytrynę, trzy łyżki miodu, ulubione orzechy, 10 daktyli bez pestek i 100g malin. Zaczynamy od masy, mieszając twarożek, jogurt grecki, miód i skórkę ze startej cytryny razem. W tym samym czasie wrzuć daktyle do wody (tylko na tyle, by je przykrywała). Jeśli lubisz, by masa była gładka, możesz ją dodatkowo zblendować. Następnie wykładasz przygotowaną masę do przygotowanych wcześniej kubeczków (posłużą Ci małe słoiczki lub szklanki). Teraz zmiksuj daktyle na syrop i przelej do pojemników. Udekoruj ulubionymi orzechami oraz malinami. Taki lekki deser sprawdzi się świetnie zarówno jako wieczorna przekąska, jak i drugie śniadanie.

Ciasto marchewkowe

Drugą propozycją jest marchewkowe ciasto w wersji fit. Jeśli kiedykolwiek robiłaś takie ciasto, na pewno kojarzy Ci się z dużą ilością oleju i cukru. Tym razem możesz je upiec nawet, jeśli jesteś na diecie! Do zrobienia marchewkowego ciasta będziesz potrzebować: 250g mąki pełnoziarnistej, kilka średniej wielkości marchewek, łyżeczkę proszku do pieczenia, pół łyżeczki sody oczyszczonej, cztery łyżeczki cynamonu, szczyptę soli, łyżkę oleju roślinnego (np. kokosowego lub rzepakowego), duże jajko, szklankę mleka, aromat z wanilii, kilka łyżeczek ksylitolu. Do polewy wykorzystasz: 250g kremowego serka twarogowego, trzy łyżki cukru-pudru, sok z cytryny i garść malin. Zacznij od nastawienia piekarnika na 180 stopni C (w termoobiegu) i przygotowania blaszki do pieczenia (nasmaruj ją masłem). Zmieszaj ze sobą mąkę, sodę, proszek do pieczenia, słodziki, cynamon i sól. W oddzielnym naczyniu wlej wszystkie płynne składniki: mleko, olej, jajko i aromat z wanilii, pomieszaj, a następnie dodaj startą marchewkę. Połącz wszystkie składniki tak, by ciasto nie miało zbyt rzadkiej konsystencji – możesz dodawać mąkę, dopóki jej nie uzyskasz. Przelej ciasto na blaszkę i wstaw do piekarnika na 40 minut. W tym czasie pora zrobić polewę. To nic trudnego, bo musimy tylko zmiksować wszystkie składniki! Czekamy do wystygnięcia ciasta i rozprowadzamy po nim równomiernie polewę. Całość wkładamy do lodówki na półtorej godziny. Ciasto najlepiej smakuje schłodzone.