Właściwości lecznicze octu jabłkowego są znane już od starożytności – swoich pacjentów leczył w ten sposób Hipokrates. Dlaczego więc wciąż zapominamy o najprostszych i skutecznych sposobach domowego leczenia? Problem leży w regularności – obecne czasy nie sprzyjają cierpliwemu stosowaniu się do przepisów przeszłych pokoleń, zdecydowanie bardziej wolimy gotowe i szybkie rozwiązania. Tymczasem większość błyskawicznie działających tabletek zwalcza jedynie objawy, a nie przyczyny gorszego stanu zdrowia. Nie jest to powtarzany do znudzenia szablon, ale potwierdzony naukowo fakt. Dowiedz się, co się stanie, jeśli codziennie wypijesz jedną łyżeczkę octu winnego!

Zdrowa mikstura – przeczytaj uważnie

Na początku uściślijmy, że żadnego octu nie powinno się pić samodzielnie. Zdrowotna mikstura wymaga od nas więcej wysiłku, wlania szklanki wody i wymieszania jednej lub dwóch łyżek octu jabłkowego. Polecamy zaczynać od jednej łyżki, bo czeka Was zdziwienie, jak niepozornie wyglądający żółty płyn potrafi być mocny. Taką miksturę dobrze jest pić rano, na czczo, raz dziennie. Już po dwóch-trzech tygodniach odczujecie różnicę. Jaką?

Co wyróżnia ocet jabłkowy

Na pewno kojarzycie takie powiedzenie, że aby zachować dobre zdrowie, należy jeść jedno jabłko dziennie. Skoro tylko jedno jabłko wspomaga nasz organizm, jak silne możliwości ma ocet na jego bazie? Ocet jabłkowy to cenny wynalazek, jest bowiem bogaty w witaminy, minerały i substancje wspomagające układ odpornościowy oraz zabijające bakterie. Składa się m. in. z aminokwasów, pektyn, witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, dużej dawki witaminy C, fosforu, sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz żelaza. Dodatkowo, ocet jabłkowy ma znikomą liczbę kalorii, więc osoby na diecie nie powinny się go obawiać. Generalnie, ocet robiony z różnych składników jest zdrowy dla organizmu człowieka, jednak ocet jabłkowy wyróżnia wyjątkowo silne działanie i szerokie zastosowanie.

Właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy to naturalny antybiotyk, środek odkażający, bakteriobójczy, pogromca tłuszczu oraz wspomagacz obniżania cukru w organizmie. Różne kombinacje z octem jako głównym składnikiem można stosować do użytku zewnętrznego, wewnętrznego i … domowego. Mieszanki octu jabłkowego, cytryny i sody z powodzeniem używa się jako naturalne i silne środki antybakteryjne, do odkażania i sprzątania (np. łazienki, kuchni). Jeśli chodzi użytek wewnętrzny, ocet jabłkowy aktywuje szybszą pracę układu krążenia, dlatego poleca się picie mikstur trzy razy dziennie osobom, które doświadczyły utraty krwi (może to być krwawienie z nosa czy miesiączka). Dzięki temu, działa przeciwbólowo, więc jeśli nie chcesz brać tabletki np. na ból głowy lub mięśni, wypij ocet w większym stężeniu zmieszany z wodą. Ocet działa antyseptycznie, więc łagodzi bóle brzucha, jest przyjazny jelitom, pomaga w trawieniu i przyswajaniu dobrych składników i usuwa z organizmu toksyny. Działa w walce z biegunką (5-6 szklanek po 1-2 łyżeczki w ciągu dnia). Co więcej, usuwa nieprzyjemny zapach z ust! Wg badań, codzienne picie octu jabłkowego wpłynie pozytywnie na różne dolegliwości układu pokarmowego: zgagi, czkawkę, zatrucia czy właśnie bóle żołądka. Jeśli chodzi o zewnętrzne stosowanie, warto smarować tonikiem z octu wszelkie zmiany skórne. Często stosuje się go także przy bólach gardła, problemach z dziąsłami i zębami, wystarczy kilka razy dziennie płukać chore miejsca mieszanką octu i wody oraz pić wodę wymieszaną z octem i miodem. Co ciekawe, ocet jabłkowy można dolać także do kąpieli.