Dermatolog to lekarz, który dba i troszczy się o zdrowie naszej skóry. Niestety w obecnych czasach jest tak dużo różnego rodzaju problemów związanych ze skórą i włosami – że kolejki do dermatologa bywają naprawdę długie. Poczynając od pacjentów z uporczywym problemem młodzieńczego trądziku, poprzez pacjentów z wysypkami, kończąc na pacjentach cierpiących na raka skóry. Zawód dermatologa do łatwych nie należy, w szczególności w czasach, kiedy nasza skóra jest narażona na kontakt ze szkodliwym plastikiem, sztucznymi materiałami oraz wszelkiego rodzaju alergenami niemal każdego dnia. Nie wspominając o chorobach przenoszonych drogą płciową, które choćby w przypadku HIV są już dla nas często nieodwracalne. W związku z tym choćby zwykła, kontrolna wizyta u dermatologa to jest coś o co warto zadbać przynajmniej raz w roku. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego kiedy oraz w jakich sytuacjach warto wybrać się do dermatologa. Zapraszam do lektury!

Łuszczenie się skóry i pojawienie się krostek

Pierwszymi sygnałami na które warto zwrócić uwagę jest łuszczenie się skóry oraz pojawienie się na niej ziemistości, przebarwień, porów, zaskórników czy różnego rodzaju krostek. Gdy zorientujemy się, że coś z naszą skórą dzieje się nie tak, nasza cera stała się bardziej ziemista, albo występuje na niej w zbyt dużej ilości trądzik dobrze jest wybrać się z tym do dermatologa choćby w celu kontrolnym. Porozmawia on z nami, zbada nas, poszuka przyczyna, która może znajdować się chociażby w naszej diecie oraz przepisze on nam odpowiednie lekarstwa albo doradzi jakiś zabieg lub inne rozwiązanie.

Różne oblicza dermatologii

Pamiętajmy jednak o tym, że problemy ze skórą to nie jest tylko trądzik. Dermatologia to bardzo szeroka dziedzina nauki, gdzie możemy wyróżnić dermatochirurgię – czyli chirurgię skóry, wenerologię, czyli choroby skórne, które przenoszone są drogą płciową oraz geriatrię dermatologiczną, czyli problematykę dotyczącą schorzeń skóry u osób starszych. Warto wspomnieć także o pediatrii dermatologicznej, czyli opisywanie, pielęgnacji oraz diagnozowaniu i leczeniu chorób skórnych u dzieci. Obecnie coraz bardziej modna i poniekąd powiązana z dermatologią staje się także kosmetologią, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z profesjonalną pielęgnacją włosów, skóry i paznokci.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Dermatolog na początku będzie chciał zrobić z Wami wywiad, dlatego będzie pytał o to, czy cierpisz na jakieś schorzenia przewlekłe. Ponadto może Cię zapytać o to czy masz cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, chorobę wieńcową, zaburzenia hormonalne i tarczycy oraz czy przyjmujesz jakieś lekarstwa.