Jak zaburzenia hormonalne wpływają na urodę?

To, jak wiele czynników przyczynia się do kondycji cery, wie każda kobieta. Niektóre z nas tylko na podstawie zmian skórnych mogą stwierdzić, jaki spożywany produkt im nie służy, często też skóra na twarzy pogarsza się w wyniku zmian temperatur, zanieczyszczenia w powietrzu, zmęczenia czy zachwianiu równowagi hormonalnej. Większość kobiet łączy zaburzenia hormonalne z PMSem, jednak nie jest to jedyny rodzaj zaburzenia. Dziś porozmawiamy o tym, jak zaburzona gospodarka hormonalna wpływa na kondycję naszej skóry.

Cellulitis
Pomarańczowa skórka, czyli cellulitis, zmora wielu kobiet występuje czasem na ciele w wyniku zaburzenia gospodarki hormonalnej. Chodzi konkretnie o estrogen, hormon płciowy, który odpowiada za rozwój żeńskich cech płciowych, m. in. za rozmieszczanie tłuszczu w kobiecym organizmie. Nadmiar estrogenu powoduje obrzęk tkanek, a jeśli ten stan utrzymuje się przez długi czas, obrzęk zaczyna uciskać na komórki tłuszczowe, tym samym pozbawiając je tlenu. W wyniku tego skomplikowanego procesu powstaje cellulit, który dla naszego organizmu jest niczym innym, a zbędnym i toksycznym odpadem metabolicznym, który należy usunąć jak najdalej od całego systemu. Tym samym nieprawidłowy poziom estrogenu przyczynia się do występowania cellulitu nawet u młodych i szczupłych dziewczyn, które prowadzą aktywny tryb życia. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem odnośnie do sposobu walki z tą nielubianą dolegliwością, która przeszkadza nam głównie z powodów estetycznych.

Wiotka i pozbawiona blasku skóra
Z tym problemem spotykają się kobiety w czasie menopauzy oraz po tym okresie. Wiąże się to z zaprzestaniem produkcji hormonów płciowych przez organizm. Spadek poziomu tych hormonów, a w dłuższej perspektywie czasowej ich brak od razu pojawia się na skórze – staje się ona wiotka, pozbawiona blasku i jędrności. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna znalazła już sposoby – bardziej i mniej inwazyjne – na to, by zmusić skórę na pracy, nawet w przypadku spadku poziomu hormonów. Takie zmiany są nieodwołalne w ciele kobiety, ale mamy szansę maksymalnie je opóźnić. Pamiętajcie, że najlepszym przyjacielem kobiety jest woda i regularne nawadnianie organizmu!

Wzmożony wysyp krost na twarzy przed okresem
Trzeba rozróżnić dwie dolegliwości, jakimi są trądzik i wysyp na twarzy przed okresem. Trądzik to problem okresu dorastania, natomiast stany zapalne skóry występujące w późniejszym czasie są sprawką zaburzeń hormonalnych, a konkretnie nadprodukcji hormonów płciowych. O ile zmiany zwykle znikają po okresie, to niektóre kobiety chcą całkowicie im zapobiegać. Mówi się, że hormonalna antykoncepcja doustna może rozwiązać ten problem, ale to bardzo indywidualna kwestia.