Trądzik to przewlekła choroba skóry, rozpowszechniona zarówno wśród osób młodych, w okresie dojrzewania, ale również u dorosłych – u nich zazwyczaj ma jednak inne podłoże. Zmiany trądzikowe w postaci krost, cyst i wykwitów najczęściej zlokalizowane są na twarzy, ale niczym zaskakującym nie jest także trądzik na plecach i dekolcie. Jego leczenie najczęściej jest wielopłaszczyznowe – począwszy od domowej pielęgnacji, przez stosowanie leków zapisanych przez dermatologa, aż po profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak pozbyć się trądziku na dekolcie i plecach dzięki domowej pielęgnacji,
  • jakie metody leczenia trądziku na plecach i dekolcie może zlecić dermatolog,
  • dlaczego polecanym zabiegiem jest peeling chemiczny.

Trądzik to przewlekła choroba skóry, która występuje zarówno u osób młodych, jak i  dorosłych. Zmiany trądzikowe mogą mieć różną postać – wągrów, krost zamkniętych i otwartych, ropnych cyst i wykwitów. Zlokalizowane są najczęściej na twarzy: na czole, nosie, brodzie, czasami również na policzkach i na linii włosów. Tak naprawdę jednak zmiany trądzikowe mogą rozwinąć się wszędzie – niczym dziwnym nie jest, chociażby trądzik na plecach albo trądzik na dekolcie.

Przyczyny trądziku rozwijającego się na plecach i dekolcie są złożone – wpływ na to mogą mieć czynniki hormonalne, zaburzenia w pracy gruczołów łojowych, przewlekły silny stres, nieprawidłowa dieta, a nawet niewłaściwa pielęgnacja skóry. I właśnie ze względu na złożoność przyczyn metody leczenia trądziku na plecach i dekolcie również mogą być rozmaite.

Jak pozbyć się trądziku na plecach i na dekolcie? Domowa pielęgnacja

Podobnie jak w przypadku zmian zlokalizowanych na twarzy, również trądzik na plecach i trądzik na dekolcie wymaga odpowiedniego postępowania pielęgnacyjnego w warunkach domowych. O czym trzeba pamiętać? Sprawdźmy:

  • W okresach nasilenia zmian warto nosić przewiewne, luźne ubrania z materiałów przepuszczających powietrze. Pozwoli to na sprawne odprowadzanie potu ze skóry.
  • Skórę dotkniętą zmianami trądzikowymi trzeba dokładnie myć raz-dwa razy dziennie przy użyciu delikatnych środków myjących. Lepiej unikać rękawic do kąpieli i gąbek – są siedliskiem bakterii.
  • Raz w tygodniu można wykonać delikatny peeling enzymatyczny, który złuszczy martwy naskórek.
  • Po umyciu oraz wytarciu skóry należy ją porządnie nawilżyć – przesuszona skóra produkuje więcej sebum, co z kolei sprzyja rozwojowi zmian trądzikowych.

Trądzik na plecach i na dekolcie – niezbędna konsultacja dermatologiczna

Jeśli zmiany trądzikowe na plecach i dekolcie są zaawansowane – mają postać ropnych grudek, są bolesne, mają przewlekły charakter – konieczna może być konsultacja dermatologiczna. Trądzik nie jest bowiem problemem jedynie estetycznym, ale również zdrowotnym, więc wymaga odpowiedniego leczenia. Najczęściej ma ono charakter miejscowy – pacjent stosuje maści i żele zawierające np. nadtlenek benzoilu, klindamycynę albo retinoidy. Czasami konieczne jest również doustne stosowanie antybiotyków.

Jak pozbyć się trądziku na dekolcie i plecach? Peeling chemiczny

Leczenie trądziku na plecach i dekolcie może obejmować również profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest peeling chemiczny – polega on na nałożeniu na skórę preparatu o działaniu złuszczającym, najczęściej kwasu, np. migdałowego, salicylowego, pirogronowego, trójchlorooctowego albo ferulowego. Substancje te wnikają w skórę na określoną głębokość, złuszczają martwy naskórek, dogłębnie oczyszczają skórę, normalizują pracę gruczołów łojowych i redukują zmiany trądzikowe. Mniej widoczne stają się również blizny po trądziku na plecach oraz dekolcie.

Efekty peelingu chemicznego widoczne są już po jednym zabiegu, ale dla jak najlepszych rezultatów zaleca się serię 4-6 zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.