Skóra wrażliwa to typ, który wymaga dużo uwagi od swojej właścicielki. Śmiało możemy powiedzieć, że to najtrudniejszy typ cery, bo nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na dany kosmetyk. Wywołać reakcje alergiczne może właściwie wszystko, a dodatkowo skóra wrażliwa jest też na temperaturę powietrza, zanieczyszczenia, a nawet emocje targające posiadaczką. Dzisiaj opowiemy o absolutnych podstawach pielęgnacji skóry wrażliwej, bo utrzymanie jej w dobrej kondycji jest jak najbardziej możliwe!

Typowe objawy skóry wrażliwej

Trzeba od razu zaznaczyć, że nie każda zaczerwieniona bądź podrażniona skóra będzie typem wrażliwym. Żyjemy w czasach, kiedy często nie do końca mamy wpływ na środowisko i brakuje nam umiejętności czytania składów kosmetyków. Stąd może się zdarzyć, że błędnie określimy typ naszej cery jako wrażliwej – czym się ona charakteryzuje? Cera wrażliwa bywa humorzasta, więc w zależności od zaistniałych warunków jednego dnia może być zaczerwieniona, drugiego spękana, a następnego wysuszona na wióry. To oczywiście spore uogólnienie, jednak ma na celu przedstawienie spektrum objawów, z jakimi borykają się jej posiadaczki skóry wrażliwej. Charakterystycznym objawem jest też występowanie rumienia (jest kilka stopni jego nasilenia), a często też zmaganie się z atopowym zapaleniem skóry. Skóra wrażliwa piecze i pęka pod wpływem niskiej temperatury, szybko też występują poparzenia w związku ze zbyt wysoką temperaturą. Właścicielki cery wrażliwej cierpią na łojotokowy trądzik, trądzik różowaty, a nierzadko z intensywnymi stanami zapalnymi przed miesiączką. Jak więc sobie z takim typem cery radzić?

Jak nie zaszkodzić?

Podczas wybierania kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej warto pójść w minimalizm. Na wstępie odpadną wszystkie produkty z silnie czyszczącymi detergentami (SLS), większość rodzajów peelingów i typowe drogeryjne kosmetyki (nawet jeśli reklamują się świetnymi wynikami w walce z cerą wrażliwą). Zwykle te kosmetyki pozapychane są syntetycznymi składnikami, parafiną i parabenami – nasza skóra tego nie chce. Ostrzegamy też przed wyborem kosmetyków dla dzieci – ich skład czasem też może być zaskakujący.

Jak wspierać skórę wrażliwą?

Będziemy więc szukać jak najdelikatniejszych rozwiązań. Do mycia poleca się łagodne pianki, mleczka do demakijażu lub płyn micelarny. Niektóre kobiety używają także wody różanej. W tonizowaniu skóry odpadają wszystkie kosmetyki z zawartością alkoholu etylowego, więc zostaje nam woda termalna, woda różana lub woda micelarna. Jeśli chodzi o kremy, próbujcie kremów z dodatkiem oliwki, olejku arganowego, kiełków pszenicy czy pestek maliny. Wrażliwa skóra polubi się z produktami na bazie aloesu, w szczególności z żelem aloesowym.