Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Szczególnie ta pierwsza jest też czasem ogromnych zmian i wielu wątpliwości: co jeść, jak dbać o siebie, jak postępować, by czuć się dobrze i urodzić zdrowe dziecko. Wszystkie swoje wątpliwości przyszła mama powinna konsultować z lekarzem – to zdecydowanie najlepsze źródło wiedzy. Szczególnie, że każda ciąża jest nieco inna, więc zalecenia lekarzy w stosunku do konkretnych przypadków mogą się różnić. Są jednak pewne wskazania uniwersalne. Otoki kilka takich wskazówek dla przyszłych mam.

Dieta

Nie ma konkretnej diety dla kobiet ciężarnych. Warto jednak jeść jak najzdrowiej i różnorodnie. Od dawna nie obowiązuje już reguła, żeby jeść „za dwoje”. Zamiast tego kobieta powinna jeść „dla dwojga”, czyli komponować posiłki tak, by zawierały różne składniki odżywcze. Jeśli przyszła mama już przed ciążą odżywiała się zdrowo, nie musi wprowadzać żadnych zmian. W innych przypadkach warto ograniczyć gotowe dania, szczególnie typu fast food i słodycze, w tym napoje gazowane. Absolutnie nie jest to jednak czas na diety odchudzające. Nie ma natomiast przeciwwskazań, by wegetarianka lub weganka pozostawała na swojej diecie – warto jednak wybrać lekarza, który zna się na tej kwestii. Jednoznaczne są natomiast zalecenia dotyczące używek: narkotyków, ale też alkoholu i papierosów. Są one bardzo szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Nie ma też „bezpiecznej dawki”, dlatego z chwilą potwierdzenia ciąży należy je bezwzględnie odstawić.
A co z witaminami? Choć zestawy suplementów dla kobiet ciężarnych kupimy bez recepty w każdej aptece, warto przed zakupem skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie każda kobieta potrzebuje dodatkowych witamin, nie u każdej sprawdzi się też standardowy preparat. Ważne, by biorąc witaminy dla ciężarnych nie dublować ich kolejnymi preparatami, bo nadmiar witamin i minerałów także jest szkodliwy.

Co ze sportem?

Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest jak najbardziej wskazana, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze nie jest to czas, by zaczynać swoją przygodę ze sportem – dla osoby mało aktywnej fizycznie taki zryw może być szkodliwy. Po drugie należy wykluczyć dyscypliny, które wiążą się ze wstrząsami i upadkami, takie jak jazda konna, czy skoki do wody. Rower? Tak, ale raczej rekreacyjnie. To samo dotyczy nart. Jeśli lubisz pływać, basen jest znakomitym pomysłem – rozluźnia, dobrze działa na kręgosłup, który w czasie ciąży często boli, pozwala też kontrolować masę ciała, by nie przytyć zbyt dużo. W każdej sytuacji -poza ciążą zagrożoną – warto jak najwięcej spacerować. To łagodna forma ruchu, która znakomicie sprawdza się u kobiet ciężarnych. Warto wiedzieć, że kobiety aktywne fizycznie często mają szybszy i mniej bolesny poród. Jednak w razie wątpliwości dotyczących konkretnego sportu lub intensywności treningów należy skonsultować się z lekarzem.

Jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami?

Pierwszy trymestr ciąży bywa bardzo trudny. Choć brzuch jest jeszcze niewidoczny, wielu kobietom dokuczają mdłości, pojawiają się wymioty i nadwrażliwość na zapachy. Niestety to czas, gdy mamy do dyspozycji niewielką liczbę medykamentów, pozostaje więc łagodzenie przykrych objawów naturalnymi metodami. Na mdłości znakomity jest imbir. Można kupić świeży korzeń i żuć jego plasterki. Imbir działa też odkażająco i poprawia odporność. Należy też zrezygnować z potraw, które nasilają mdłości. Ważne jednak, by nie opuszczać posiłków – jedzenie często małych porcji to najlepsze rozwiązanie. Pomaga uporać się też z kolejną ciążową dolegliwością – zgagą. Jeśli pierwszy trymestr jest szczególnie uciążliwy, dobrze też jest zwolnić tempo i dać sobie czas na odpoczynek.