Czasem każda z nas jest zmęczona ciągłym testowaniem kosmetyków, które nie rzadko dają takie rezultaty, o jakich zapewnia producent. Dlatego warto wrócić do sposobów naszych mam i babć, które przez dziesiątki lat potrafiły zadbać o swoją cerę produktami, które znajdowały w kuchni! Obecnie możemy zaobserwować powrót do naturalnej pielęgnacji, co ma wiele plusów – oszczędzamy pieniądze i zdrowie, a przy tym możemy osiągnąć spektakularne efekty. Zajrzyjcie do poniższych przepisów na sprawdzone sposoby pielęgnowania cery!

Oczyszczanie twarzy i demakijaż

Zacznijmy od najprostszych sposobów na pielęgnacje wieczorną. Zdrowa cera wymaga dokładnego oczyszczania każdego wieczora i poranka – po całym dniu pracy oraz po nocy, podczas której skóra na twarzy się poci, ociera o poduszkę i produkuje sebum. Najłatwiejszym i przyjemnym sposobem na zmywanie makijażu jest użycie dowolnego olejku albo oliwy. Wystarczy kilka kropel np. olejku arganowego, kokosowego, z pestek malin albo zwykłej oliwy, by zetrzeć tusz do rzęs i podkład. Dzięki takiemu zabiegowi od razu odżywimy skórę i nie podrażnimy jej żadnym detergentem. Dopiero po demakijażu możemy umyć twarz np. płynem micelarnym lub ciepłą wodą. Czasem sam olejek wystarczy, a czasem można wklepać jeszcze krem. Jeśli ktoś jest zainteresowany pielęgnacją olejkami, warto poczytać z dobrych źródeł o metodzie mycia olejkami, którą chwali sobie wiele dziewczyn.

Peeling

Nie ma nic łatwiejszego niż zrobienie w kilka minut peelingu z rzeczy, które mamy pod ręką. Pierwszym sposobem jest dodatnie pół łyżeczki zmielonej kawy do naszego żelu do mycia twarzy. Rozprowadzamy mieszankę po twarzy, a przy okazji masujemy – kawa ma fenomenalny wpływ na złuszczanie się naskórka, pięknie pachnie i dodaje energii. Jeśli zależy Wam też na działaniu przeciwzapalnym, dodajcie szczyptę cynamonu. Kawę i cynamon można też połączyć z miodem (bardzo odżywcza mieszanka). Innym sposobem na peeling jest blendowanie szklanki płatków owsianych i połączenie ich z ciepłą wodą. Takim peelingiem możecie umyć całe ciało, pomaga on w szczególności na skórę tłustą.

Woda różana

Jeśli chodzi o toniki domowej roboty, to do najlepszych zalicza się wodę różaną. Jak ją zrobić? Wystarczy wsypać do garnka z wodą (może być mineralna) garść płatków róży i gotować przez 45 minut – do momentu, w którym woda zrobi się lekko różowa. Następnie płyn musimy przecedzić i odstawić do wysuszenia. Woda różana jest idealna dla osób zmagających się z problemami cery suchej, wrażliwej i mieszanej – jest świetną bazą pod krem. Niektóre kobiety polecają myć twarz właśnie wodą różaną (a nie zwykłą z kranu), więc może warto wykorzystać wszystkie otrzymane róże i przerobić je na kosmetyki?